REKLAMA
ShareInfo.plPolskaOd 1 marca nie można po zmroku poruszać się po Tatrach

Od 1 marca nie można po zmroku poruszać się po Tatrach

REKLAMA

Od czwartku 1 marca do 30 listopada w związku z ochroną dzikich zwierząt zamieszkujących Tatry zakazane będzie poruszanie się po obszarze Tatrzańskiego Parku Narodowego. Zakaz obejmuje okres od zmierzchu do świtu.

Przyrodnicy z TPN (Tatrzańskiego Parku Narodowego) zauważają, że zwierzęta aktywne w nocy to nie tylko nietoperze oraz sowy, ponieważ lista takich gatunków jest całkiem pokaźna. Wiele z tych zwierząt będziemy mogli zauważyć w ciągu dnia. Będą to np. liczne gryzonie, ale również gronostaje, kuny, łasice, ryjówki, borsuki, jeże, wilki, dziki, niedźwiedzie, jelenie oraz sarny. Dla dużej ilości zwierząt aktywnych za dniach, również sporej części ptaków wróblowatych, czas nocy to czas odpoczynku. Wtedy też jednak mają wzmożoną czujność z uwagi na liczne naturalne zagrożenia ze strony drapieżników.

Jak informuje zastępca dyrektora TPN, szef Działu Ochrony Przyrody, Filip Zięba – W tej sytuacji szczególnie ważnym zadaniem Parku jest zapewnienie dziko żyjącym zwierzętom możliwie najlepszej ochrony przed ludźmi zakłócającymi ich spokój. W okresie wczesnowiosennym kwestia ochrony jest tym bardziej istotna, że wiele gatunków zwierząt ma swoje gody, a ciężarne samice przygotowują się do porodu.

REKLAMA

Szlaki turystyczne w polskich Tatrach to rzeczywiście bardzo gęsta sieć – liczy 275 km. O kontakt ze zwierzętami nietrudno, ponieważ niemal 96 % obszaru parku narodowego jest oddalonych od szlaków turystycznych nie dalej niż kilometr.

– Biorąc pod uwagę duży ruch na szlakach, bo co roku polskie Tatry odwiedza ponad 3 mln turystów, sytuacja zwierząt nie jest komfortowa. Ograniczenie poruszania się turystów nocą ma umożliwić zwierzętom swobodne przemieszczanie się między miejscami żerowania, a dziennego odpoczynku. Pamiętajmy, że np. wilki, niedźwiedzie, rysie i lisy w nocy chętnie wędrują szlakami. Świadectwem ich obecności są liczne tropy i odchody, które znajdujemy nad ranem” – dodaje Zięba.

Nie tylko zwierzęta mogą się czuć jednak zagrożone. Przyrodnicy zwracają uwagę, że niedźwiedzie oraz wilki aktywne nocą mogą być groźne. Dlatego nocne wędrówki po Tatrach mogą być niebezpieczne. W czasie nocnym agresja będzie się u zwierząt wzmagać. Drapieżnik, który jest zaskoczony i przestraszony może stanowić spore zagrożenie. Zgodnie z przyrodniczymi obserwacjami z różnych rejonów świata, najczęściej właśnie nocą dochodzi do niesprowokowanej agresji niedźwiedzi wobec ludzi.

REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
ZOBACZ TAKŻE
ShareInfo.pl
Wydawca strony ShareInfo.pl | Kategoria ogólna

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google ←

REKLAMA