Od dziś zakaz lotów do 34 krajów. Na liście m.in. Stany Zjednoczone

REKLAMA

Dzisiaj weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów, które głosi, iż do wtorku 10 listopada obowiązuje zakaz wykonywania międzynarodowych lotów cywilnych do 34 krajów. Chodzi między innymi o USA, Czarnogórę, Izrael. Natomiast nie ma krajów z Unii Europejskiej oraz Rosji i Ukrainy.

Zgodnie z opublikowanym w Dzienniku Ustaw Rozporządzeniem Rady Ministrów w związku z zakazem w ruchu lotniczym, rząd wprowadził zakaz wykonywania, na lotniskach wpisanych do rejestru lotnisk cywilnych oraz lądowiskach wpisanych do ewidencji lądowisk, lądowania przewożących pasażerów cywilnych samolotów wykonujących loty międzynarodowe z lotnisk znajdujących się na terytorium 34 państw.

REKLAMA

Państwa, które zostały objęte zakazem lotów:

– Belize,

– Bośnia i Hercegowina,

REKLAMA

– Czarnogóra,

– Brazylia,

REKLAMA

– Nepal,

– Gruzja,

– Jordan,

– Bahrajn,

– Maroko,

– Izrael,

– Katar,

– Kuwejt,

– Libia,

– Zjednoczone Emiraty Arabskie,

– Albania,

– Argentyna,

– Armenia,

– Chile,

– Honduras,

– Irak,

– Kolumbia,

– Kostaryka,

– Liban,

– Macedonia Północna,

– Malediwy,

– Mołdawia,

– Panama,

– Paragwaj,

– Peru,

– Tunezja,

– Wyspy Zielonego Przylądka,

– USA,

– Oman,

– Bahamy.




W rozporządzeniu, tego zakazu tego nie stosuje się do:

– samolotów, które wykonują loty międzynarodowe m.in. na zlecenie albo za zgodą Prezesa Rady Ministrów,

– lotów realizowanych na potrzeby Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz wojsk obcych w rozumieniu ustawy z 23 września 1999 r. o zasadach pobytu wojsk obcych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz zasadach ich przemieszczania się przez to terytorium realizujących zadania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

– lotów wyczarterowanych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia na zlecenie organizatora turystyki lub podmiotu działającego na jego zlecenie,

– samolotów, które startują z lotnisk położonych na terytorium państw, które notyfikowały Polsce wprowadzenie rozwiązań gwarantujących, że na pokład statku powietrznego będą przyjmowani tylko pasażerowie, wobec których wykonano z wynikiem negatywnym test diagnostyczny w kierunku SARS-CoV-2.

– W rozporządzeniu istnieje też zapis, który mówi, że minister właściwy do spraw zagranicznych ogłasza w dzienniku urzędowym tego ministra, w drodze obwieszczenia, wykaz krajów, które notyfikowały Rzeczypospolitej Polskiej wprowadzenie takich rozwiązań.

Rozporządzenie weszło w życie dnia dzisiejszego, 28 października, a traci moc z dniem 10 listopada 2020 r.




Udostępnij: