ShareInfo.plWiadomościOgłoszono Młodzieżowe Słowo Roku! Wiemy, co oznacza

Ogłoszono Młodzieżowe Słowo Roku! Wiemy, co oznacza

Sigma młodzieżowym słowem roku
fot. Pixabay

Wyłoniono tegoroczne młodzieżowe słowo roku! W organizowanym co roku plebiscycie Wydawnictwa Naukowego PWN tym razem zwyciężyło słowo „sigma”. Zwycięzcę zaprezentowano podczas gali w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Słowo „sigma” – jako triumfator tegorocznej edycji konkursu – padło z ust Magdy Gessler i Krzysztofa Zalewskiego, którym przypadł zaszczyt ogłoszenia Młodzieżowego Słowa Roku 2024.

Nie „bambik”, nie „brainrot”, nie „rizz”. Młodzieżowe Słowo Roku 2024 to „sigma”. Osobom korzystającym z mediów społecznościowych mogło obić się już o uszy. Co oznacza „sigma”? Jest to:

Określenie osoby odnoszącej sukcesy, pewnej siebie, wybitnej, którą można podziwiać. Sigma jest „samotnym wilkiem”, przekonanym o swej nieprzeciętności, ale się z tym nie afiszuje. Ustala zasady, których bezwzględnie przestrzega. Słowo występuje też w połączeniach, np. skibidi sigma, sigma rizz, które wzmacniają jego pozytywny wydźwięk.

Tegoroczny zwycięzca plebiscytu został ogłoszony podczas eleganckiej gali w Pałacu Kultury i Nauki, która została zorganizowana specjalnie na tę okazję. „Sigmę” przedstawili gościom Magda Gessler i piosenkarz Krzysztof Zalewski.

„Gratulacje! Niech mowa będzie żywa” – powiedziała znana celebrytka i restauratorka.

Mamy Młodzieżowe Słowo Roku 2024! Tegoroczny plebiscyt wygrało słowo „sigma”

Zwycięstwo „sigmy” skomentował także niekwestionowany autorytet w dziedzinie naszej mowy ojczystej, prof. Jan Miodek. Znawca języka polskiego zwrócił uwagę, że wiele spośród „młodzieżowych słów” jest znane od dekad, ale nadano im nowe znaczenia.

Wygrały słowa, które znam od kilkudziesięciu lat, ale słowom tym nadano nowe znaczenia, więc nie mogę nie powiedzieć, że wygrały w tym roku neosemantyzmy. Na tę „sigmę” patrzę z wielkim rozczuleniem i z takim wspomnieniem bardzo osobistym. Proszę mi wierzyć, że byłem tuż po studiach, zaczynałem pracę w języku i udzielałem wywiadu popularnonaukowemu czasopismu Politechniki Wrocławskiej. Wiedzą państwo jak się to czasopismo nazywało? Właśnie nazywało się „Sigma”

– wspominał prof. Miodek, cytowany przez polsatnews.pl.

Młodzieżowe Słowo Roku 2024 wybierano z listy 20 słów-kandydatów, które zostały wcześniej wyselekcjonowane spośród wszystkich zgłoszonych. Szansę na zwycięstwo miały – poza „sigmą” – m.in. bambik, delulu, cringe, GOAT, oporowo, skibidi, czy aura. Głosowanie rozpoczęło się 13 listopada i trwało niecały miesiąc.

ZOBACZ TAKŻE