Ogrodnik robi to w czerwcu z pomidorami. Ma wysyp owoców

pomidory
fot. screen Youtube / @user-kn2di1si4y

Czerwiec jest jednym z najtrudniejszych miesięcy w uprawie pomidorów – tak przynajmniej twierdzą ogrodnicy. W tym czasie trzeba zabezpieczyć krzaczki przed chorobami i wprowadzić kilka strategicznych działań, które umożliwią ich lepsze owocowanie. O czym należy pamiętać w najbliższych dniach i tygodniach? Sprawdź!

REKLAMA

Czerwiec miesiącem pielęgnacji pomidorów

Teraz hodowcy pomidorów nie mogą czekać z założonymi rękami, aż krzaczki same zaczną wydawać kwiaty i owoce. Doświadczony ogrodnik z kanału infouprawa zaznacza, że pomidory, których liście mają już ciemnozielony kolor, należy przestać nawozić azotem. Wtedy najlepiej odżywi uprawy preparat z fosforem i potasem. Dzięki niemu pomidory zaczną prędzej się wykształcać i rosnąć w siłę.

Aczkolwiek z nawozami nie należy przesadzać. Ekspert tłumaczy, że zbyt duża dawka azotu zastosowana w fazie dojrzewania plonów może zapoczątkować ich pękanie. Mało tego, w pogodne dni warto pomyśleć o zabezpieczeniu upraw przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym. Na umiejętną pielęgnację składa się także podlewanie.

REKLAMA

W czerwcu warto zrobić 1 rzecz. Plony będą lepsze niż kiedykolwiek

Zdaniem ogrodnika, w czerwcu należy zadbać o pomidory w szczególny sposób. Wszystko przez zmiany temperatury i szkodniki, które lubią doskwierać młodym roślinom. W tym okresie krzaczki często chorują na suchą zgniliznę, która może całkowicie je wykończyć. Tylko twoja natychmiastowa reakcja może ocalić plantację. Natomiast zabiegi pielęgnacyjne wdrożone zawczasu sprawią, że walka z nimi będzie wyjątkowo łatwa.

Ponadto warto wykonać powtórne nawożenie. Specjalista przypomina, że latem, gdy owoce dojrzewają, nie zaszkodzi zasilić je nawozem potasowym. Dzięki niemu pomidory pięknie się wybarwią i nie będzie na nich żółtawych przebarwień. Powyższe zabiegi najlepiej wykonywać rano lub późnym wieczorem.