REKLAMA
ShareInfo.plPolskaOpublikowano propozycję pytań referendalnych dotyczących zmian w konstytucji RP

Opublikowano propozycję pytań referendalnych dotyczących zmian w konstytucji RP

REKLAMA

Propozycję 15 pytań jakie mogą się pojawić w głosowaniu powszechnym w sprawie zmian w zapisie polskiej konstytucji opublikowała Kancelarii Prezydenta. Jak stwierdził prezydent Andrzej Duda, rozmowy i analizy dotyczące referendalnych pytań prowadzone były ponad rok. Osobą wytypowaną przez środowisko prezydenta celem przeanalizowania kwestii pytań był minister Paweł Mucha.

Lista proponowanych referendalnych pytań znajduje się poniżej:

1. Czy jest Pani/Pan za uchwaleniem a) nowej Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej? b) zmian w obowiązującej Konstytucji RP?
2. Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem do Konstytucji RP obowiązku przeprowadzenia referendum ogólnokrajowego, zatwierdzającego zmiany Konstytucji?
3. Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem do Konstytucji RP obowiązku przeprowadzenia referendum ogólnokrajowego w sprawach o istotnym znaczeniu dla Państwa i Narodu, jeśli z takim żądaniem wystąpi co najmniej 1.000.000 obywateli?
4. Czy jest Pani/Pan za odwołaniem się w preambule Konstytucji RP do ponadtysiącletniego chrześcijańskiego dziedzictwa Polski i Europy jako ważnego źródła naszej tradycji, kultury i narodowej tożsamości?
5. Czy jest Pani/Pan za konstytucyjnym zagwarantowaniem szczególnego wsparcia dla rodziny, polegającego na wprowadzeniu zasady nienaruszalności praw nabytych (takich jak świadczenia „500+”)?
6. Czy jest Pani/Pan za zagwarantowaniem w Konstytucji RP szczególnej ochrony prawa do emerytury dla kobiet od 60 roku życia, a dla mężczyzn od 65 roku życia?
7. Czy jest Pani/Pan za konstytucyjnym zagwarantowaniem członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej?
8. Czy jest Pani/Pan za zapisaniem w Konstytucji RP gwarancji suwerenności Polski w Unii Europejskiej oraz zasady wyższości Konstytucji nad prawem międzynarodowym i europejskim?
9. Czy jest Pani/Pan za konstytucyjnym zagwarantowaniem członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w NATO (Sojuszu Północnoatlantyckim)?
10. Czy jest Pani/Pan za zagwarantowaniem w Konstytucji RP szczególnej ochrony polskiego rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego Polski?
11. Czy jest Pani/Pan za wzmocnieniem w Konstytucji RP pozycji rodziny, z uwzględnieniem ochrony obok macierzyństwa także ojcostwa?
12. Czy jest Pani/Pan za konstytucyjną ochroną pracy, jako fundamentu społecznej gospodarki rynkowej?
13. Czy jest Pani/Pan za wzmocnieniem kompetencji wybieranego przez Naród Prezydenta w sferze polityki zagranicznej i zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi Rzeczypospolitej Polskiej?
14. Czy jest Pani/Pan za przyznaniem w Konstytucji RP gwarancji szczególnej opieki zdrowotnej kobietom ciężarnym, dzieciom, osobom niepełnosprawnym i w podeszłym wieku?
15. Czy jest Pani/Pan za zagwarantowaniem w Konstytucji RP podziału jednostek samorządu terytorialnego na gminy, powiaty i województwa?

REKLAMA

Tak jak przewiduje to konstytucja, każde ogólnopolskie referendum o tak doniosłym znaczeniu dla całego państwa może zarządzić Sejm albo też prezydent przy zgodzie Senatu.

Według ustawy regulującej zasady referendum o zasięgu ogólnokrajowym, prezydent ma skierować do Senatu projekt postanowienia o zarządzeniu referendum. W projekcie ma się znaleźć treść pytań albo różnych opcji rozwiązań w kwestii jaka została poddana pod głosowanie. Wskazany także ma być termin przeprowadzenia referendum. Od tego momentu Senat ma 14 dni na to, aby podjąć uchwałę wyrażającą zgodę na przygotowanie głosowania.

REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
ZOBACZ TAKŻE
ShareInfo.pl
Wydawca strony ShareInfo.pl | Kategoria ogólna

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google ←

REKLAMA