Ostatni sondaż przed wyborami! Jak głosują kobiety, a jak mężczyźni?

for. Unsplash

To już niemal finisz kampanii wyborczej przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Na dwie doby przed rozpoczęciem głosowania pojawił się najnowszy sondaż IBRiS dla „Wydarzeń” Polsatu. Gdyby wybory do Europarlamentu odbyły się już dzisiaj, wygrałaby je Koalicja Obywatelska z wynikiem 31,5 proc. Nieznacznie mniejszy wynik – 30,5 proc. – odnotowałoby Prawo i Sprawiedliwość. Na trzeciej pozycji znów zaczyna mościć się Konfederacja z poparciem 9,7 proc. respondentów.

REKLAMA

W sondażu z ostatniego dnia kampanii wyborczej przed wyborami do Parlamentu Europejskiego ankietowani wskazali partie, na które zagłosowaliby, gdyby wybory odbyły się już dzisiaj. Czy do niedzieli może jeszcze się coś zmienić?

Zgodnie z wynikami sondażu IBRiS dla „Wydarzeń” Polsatu największym poparciem cieszy się na dzień dzisiejszy Koalicja Obywatelska Donalda Tuska. Głos na największą partię, wchodzącą w skład obecnej koalicji rządzącej, głos chciałoby oddać 31,5 proc. respondentów. Na drugim miejscu znalazło się Prawo i Sprawiedliwość Jarosława Kaczyńskiego. Centroprawicowa formacja może liczyć na nieco niższe poparcie 30,5 proc. badanych.

REKLAMA

Na trzecim miejscu nie znalazła się natomiast Trzecia Droga. Na ostatniej prostej partię Szymona Hołowni i Władysława Kosiniaka-Kamysza wyprzedza Konfederacja Sławomira Mentzena, Krzysztofa Bosaka i Grzegorza Brauna. Konfederaci mogą liczyć na niemal dwucyfrowy wynik. W badaniu IBRiS notują 9,7 proc. poparcia.

Trzecia Droga depcze im jednak po piętach. Na sojusz Polski 2050 i Polskiego Stronnictwa Ludowego w wyborach do PE zadeklarowało oddać głos 9,6 proc. badanych. Pierwszą piątkę zamyka Lewica z poparciem 8,1 proc. respondentów.

W wyborach startują jeszcze Bezpartyjni Samorządowcy-Normalna Polska w Normalnej Europie (0,6 proc. poparcia) oraz partia Polexit (0,1 proc. poparcia).

REKLAMA

Co dziesiąty badany nie wie na kogo odda swój głos.

Chęć udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego zadeklarowało 50,7 proc. badanych. Prawie połowa respondentów nie zamierza więc głosować.

Jak wyglądają wyniki w podziale na płeć?

Wśród kobiet wygrywa Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 33 proc. 32 proc. pań chce natomiast głosować na Koalicję Obywatelską.

Trzecim wyborem kobiet jest Lewica (10 proc.), a czwartym Trzecia Droga (7 proc.). Tylko 4 proc. kobiet chce głosować na Konfederację.

Mężczyźni częściej popierają Koalicję Obywatelską (29 proc.), a dopiero w drugiej kolejności PiS (28 proc.).

REKLAMA

Dużym poparciem panów cieszy się Konfederacja, na którą chce głosować aż 15 proc. badanych mężczyzn. Trzecia Droga cieszy się 13 proc. poparciem wśród tej płci, a Lewicy ufa najmniej, bo tylko 6 proc. panów.

11 proc. mężczyzn i 9 proc. kobiet jeszcze nie wie na kogo zagłosuje.