Ozorki to potrawa, która u osób żyjących bądź wychowujących się w okresie PRL-u wzbudza nostalgię. W tym artykule prezentujemy jedną z najlepszych potraw, jaką można przygotować z tej części mięsa. Radzimy też jak należy przyrządzić ozorki, aby były wyjątkowo miękkie i rozpływały się w ustach.
Podczas jedzenia ozorków problemem może być ich twardość. Mięso może być też ścisłe i sztywne, dlatego też należy je poprawnie przygotować. Warto je gotować we wrzątku około 60 min. Wtedy ozory zmiękną i będą bardzo pyszne. W wielu recepturach na ozorki pojawiają się owoce (np. gruszki lub jabłka). To nie przypadek, że umieszcza się je w tym daniu. Równie fantastycznym dodatkiem jest chrzan, a jego ostry smak uwypukla zapach mięsa.
Jeżeli tęsknisz za czasami PRL-u, albo masz ochotę na wybitną potrawę, wypróbuj ten przepis na ozorki z chrzanem. Jest niesamowicie prosty, a efekt końcowy okaże się absolutnie zaskakujący.
Składniki:
4 łyżki chrzanu
4 ozorki wieprzowe
1 pietruszka
2 marchewki
50 ml gęstej śmietanki 30%
pół selera
2 liście laurowe
4 ziarna ziela angielskiego
sól
pół cebuli
cukier
pieprz ziarnisty
2 łyżki mąki
sól i pieprz
2 ziarna ziela angielskiego
Przygotowanie:
Starannie umyj ozorki, usuń gruczoły znajdujące się po bokach. Włóż je do garnka, zalej wrzątkiem i gotuj na średnim gazie około 45 minut. Po tym czasie dodaj pietruszkę, pieprz ziarnisty, marchew, seler, ziele angielskie, liść laurowy i gotuj następne 45 minut. Następnie wyciągnij ozorki i włóż je do bardzo zimnej wody. Usuń z nich zewnętrzną sztywną skórę. W wodzie rozdrobnij trochę mąki, po czym przelej ją do bulionu, a następnie zagotuj. Wszystko mieszaj do czasu, aż wywar zacznie robić się gęsty i kleisty (tak jak sos). Dodaj chrzan, cukier i sól. Natomiast ozory pokrój na plastry i ponownie umieść w garnku z sosem. Całość gotuj ok. 5 min, potem dolej śmietanę i serwuj. Smacznego.