Argentyńska agencja Télam sugeruje, że papież Franciszek „zamierza dać jasny znak” dotyczący zmiany w kurii rzymskiej. Wg opiniotwórczej agencji informacyjnej zmiany nastąpią w piątą rocznicę rozpoczęcia pontyfikatu Franciszka (19 marca). Tego dnia mianowani mieliby być na nuncjuszy trzej obecnie wyżsi urzędnicy kurii rzymskiej.
Ma to być sygnał do rozpoczęcia całkowicie nowych reform strukturalnych w Watykanie. Ma również obradować rada kardynałów, która wspiera w działaniach ojca Świętego.
Jak podają źródła argentyńskie, dekrety mają powołać następujących nuncjusz apostolskich: prał. Antoine’a Camilleriego, podsekretarza ds. stosunków z państwami w Sekretariacie Stanu; działającego w tym samym sekretariacie szefa protokołu prał. José Avelino Bettencourta oraz prał. Alfreda Xuereba, który jest byłym osobistym współpracownikiem Benedykta XVI jak też obecnego papieża (dziś pełni rolę sekretarza generalnego Sekretariatu Spraw Gospodarczych). Pierwszy i trzeci to Maltańczycy, a drugi to Portugalczyk. Franciszek planuje też wynieść prałatów do godności arcybiskupów tytularnych.
Papiescy dyplomaci obejmą kolejno placówki: A. Camilleri (ur. 20 VIII 1965) ma być nuncjuszem w Singapurze oraz apostolskim w Malezji; A. Xuereb (14 X 1958) – w Korei Południowej i Mongolii. J. Bettencourt (22 V 1962) – w Gruzji, Armenii i Azerbejdżanie.
Do tej pory 10 nuncjatur nie było w ogóle obsadzonych. Warto zauważyć, że duchowni kierujący niektórymi nuncjaturami są akredytowani równocześnie w kilku krajach. Przykładem jest nuncjusz w Tbilisi, jakiemu powierzono Gruzję, Armenię i Azerbejdżan (abp Marek Solczyński obecnie działający w Tanzanii pełnił tę funkcję do 25 kwietnia 2017 ). Z kolei papieski dyplomata w stolicy Trynidadu i Tobago – Port od Spain działa w aż 13 krajach rejonu Karaibów i Antyli.