REKLAMA

REKLAMA

Z najnowszego sondażu Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych wynika, że gdyby doszło do przyspieszonych wyborów, to ugrupowania Jarosława Gowina i Zbigniewa Ziobry nie miałyby szans dostać się do Sejmu bez koalicji z PiS. Natomiast partia rządząca wygrałaby wybory, ale nie uzyskując samodzielnej większości.

Prawo i Sprawiedliwość otrzymałoby 35 proc., Koalicja Obywatelska 21,8 proc., a jako ostatni na podium znalazłby się ruch Szymona Hołowni Polska 2050 z wynikiem 10,6 proc.

REKLAMA

Do Sejmu wprowadziłaby jeszcze swoich przedstawicieli Konfederacja, którą wskazało 8,2 proc. respondentów IBRiS, oraz Lewica, na którą oddanie głosu zadeklarowało 5,8 proc. ankietowanych.

Do Sejmu nie weszłaby koalicja PSL-Kukiz’15, która otrzymała w badaniu 3 proc., a także Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry z wynikiem 1,5 proc. oraz Porozumienie Jarosława Gowina, które wskazało jedynie 1,2 proc. uczestników sondażu przeprowadzonego na zlecenie Wirtualnej Polski.

REKLAMA

Odsetek wyborców niezdecydowanych, na kogo oddać głos, wyniósłby 12,8 proc.

Inaczej przedstawiałyby się wyniki wyborów, gdyby Zjednoczona Prawica w wyborach startowała jak dotąd z jednej listy pod szyldem PiS. Wtedy mogłaby liczyć na 40,9 proc. poparcia.

REKLAMA

Koalicja Obywatelska w takim wariancie otrzymałaby 22,4 proc. głosów, na Polskę 2050 zagłosowałoby 11,2 proc. wyborców, na Konfederację 8,1 proc., a na Lewicę 5,4 proc. Koalicja PSL-Kukiz’15 uzyskałaby 3,2 proc. i nie przekroczyłaby progu wyborczego. Odsetek niezdecydowanych wyniósłby 8,8 proc.

Sondaż przeprowadzono 18 września na reprezentatywnej grupie 1100 dorosłych Polaków.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę


REKLAMA