Patent na obfite plonowanie. Pomidorów będzie w sezonie od groma

pomidor
fot. screen Youtube / @ogorod_nauka

To ogromna satysfakcja móc zerwać dojrzałego pomidora prosto z krzaczka. A na zdrowe i dorodne warzywa każdy hodowca czeka z niecierpliwością i chce, żeby było ich jak najwięcej. Nic nie przychodzi ot tak i ogrodnicy muszą regularnie doglądać swoich upraw i dbać o nie. Wtedy rośliny odwdzięczą się z nawiązką. Oto leksykon wiedzy, który pomoże ci wyhodować pomidorowe królestwo.

REKLAMA

Rób to swoim pomidorom. Pobudza owocowanie na maksa

Nawadnianie
Wodę – koniecznie zimną, zawsze należy kierować w korzeń i nie skrapiać liści. Sadzonki trzeba podlewać o poranku lub na wieczór.

Ściółkowanie
Ściółka (np. słoma) zatrzymuje w wodę w glebie i zabezpiecza krzaczki przez niepożądaną roślinnością.

REKLAMA

Usuwanie chwastów
Pomidorom niepotrzebna konkurencja. Zielsko zabiera im płyny, substancje pokarmowe i dostęp do światła.

Dokarmianie
Najlepiej sprawdzają się ekologiczne odżywki np. gnojówka z pokrzyw.

Usuwanie przyrostów
Przyrosty (tzw. wilki) powstają na zbiegu łodygi centralnej i liści. Jeżeli nie zostaną usunięte, przekształcą się w odnogi, przez co stopniowo będą pozbawiać krzak energii, a w efekcie obniżą plony.

REKLAMA

Wstrząsanie roślinami
Pomidory są wiatropylne. Gdy pyłek z jednego kwiatu trafi na drugi, wtedy zostanie zapylony i wkrótce uformuje się z niego owoc. Przy uprawie pomidorów w folii, zabieg jest nieodzowny. Słaby obieg powietrza nie sprzyja zapylaniu.

Ochrona przed szkodnikami
Systematyczny przegląd pomidorów pod kątem obecności patogenów to rzecz bardzo ważna. Tylko szybka reakcja spostrzegawczego hodowcy może ocalić zbiory.

Podobał się artykuł?

Przybij piątkę
Udostępnij: