Nadmierna wilgoć mieszkaniu wpływa negatywnie na stan mebli, ścian, paneli podłogowych i na nasze samopoczucie. Odpowiedni poziom wilgotności powietrza powinien wynosić od 40 do 60%. Jeśli zdecydowanie przekracza normę, wtedy ryzyko problemów w domu wzrasta. Być może na ścianie już namnaża się grzyb. Z nadmierną wilgocią musisz walczyć i nie ma innej rady. Niemiecka metoda na pozbycie się wody z powietrza jest sezonowym hitem i warto z niej skorzystać.
Nadmierna wilgoć w domu to doskonałe środowisko do rozwoju pleśni. Jej obecność w mieszkaniu może przyczynić się do rozwoju alergii, a nawet poważniejszych chorób u lokatorów. Zarodniki pleśni mogą unosić się w powietrzu, którym oddychamy.
Niemiecki trik na wilgoć w domu
Chcąc pozbyć się wilgoci z mieszkania, warto je regularnie wietrzyć. To sprzyja lepszej cyrkulacji i wymianie powietrza, więc wilgoć przestaje się kumulować. Specjaliści radzą, aby zimą wietrzyć dom 3 razy dziennie, ale krótko – przez ok. 5-10 minut. Warto otworzyć okno na oścież, nawet jeśli na zewnątrz jest bardzo zimno. Łazienkę najlepiej wywietrzyć od razu po kąpieli, a kuchnię – po przyrządzeniu dań. Aby zmniejszyć poziom wilgoci w pomieszczeniach, warto zadbać o sprawną wentylację. Jeśli szwankuje, to w powietrzu może być wszechobecna wilgoć. Do powyższego patentu już dawno przekonali się nasi zachodni sąsiedzi.
Inny trik na wilgoć w domu
Rośliny doniczkowe
Niektóre gatunki roślin potrafią wchłaniać wilgoć z otoczenia. Pomyśl o nabyciu zielistki, skrzydłokwiatu, wężownicy lub paproci.
Ryż i sól morska
Oba składniki umiejętnie wciągają wilgoć, więc warto je wsypać do przewiewnych woreczków i położyć w łazience, kuchni czy pokoju. Składniki po miesiącu (lub szybciej) tracą moc, więc trzeba je wymienić na nowe.
Czytaj też: Uratuje zalany telefon. Chłonie wilgoć lepiej niż ryż