Na działce obok domu zauważyłeś żółte, suche placki, a dodatkowy problem stanowią źdźbła trawy, które są bardzo słabe? Prawdopodobnie w twoim ogrodzie zadomowiły się pędraki i to one odpowiadają za całe zamieszanie. Spróbuj lekko przekopać grunt. Jeśli twoim oczom ukażą się białe robaczki jak na powyższym obrazku, masz do czynienia z larwami chrabąszcza majowego. Szkodnik degraduje także uprawy, więc powinieneś wezwać go na pojedynek jak najszybciej, zanim dopadnie grządki z warzywami. Domowy oprysk powinien go okiełznać.
Główne objawy żerowania pędraków na trawniku
Pokarmem szkodników są korzenie traw, więc trawnik tu i ówdzie płowieje. Zainfekowane miejsca na murawie zaczynają potem brązowieć, usychać, a finalnie pustoszeją. Źdźbła da się swobodnie oderwać od gleby. Pod spodem znajdują się białe, lekko skręcone larwy.
Gdy ich populacja w ogrodzie wzrośnie, mogą dotrzeć nawet do warzywnika, gdzie również potrafią nabroić. Młode buraczki czy marchewka zaczną słabnąć i obumrą, ponieważ ich korzenie zostaną zniszczone. Podobny los może spotkać krzewy i drzewka owocowe. Kluczowe, by pędraki namierzyć i zwalczyć od ręki.
Pędraki boją się czosnku jak ognia. Oprysk wytępi żarłoczne larwy
Chociaż pędraki są trudnym oponentem, to błyskawiczne zwalczanie ich profesjonalnymi środkami chemicznymi wcale nie jest konieczne. Przyjazna dla środowiska i tania metoda daje równie zadowalający efekt. Pewien patent na zwalczanie nieznośnych larw polega na spryskaniu ich preparatem z czosnku. Jak go zrobić?
Zacznij od obrania 2 ząbków czosnku. Zmiażdż je niezupełnie, a potem przeciśnij przez praskę. Dodaj do miazgi 1 łyżkę ciekłej parafiny (szukaj jej w aptece) i całość włóż do chłodziarki na całą noc. Później wlej łyżkę płynu do naczyń i rozrzedź mieszankę 1 litem wody. Przelej miksturę do pojemnika z dozownikiem. Potrząśnij i skrapiaj miejsca zajęte przez szkodniki. Aby uzyskać jeszcze lepszy rezultat, regularnie pielęgnuj murawę.
Czytaj też: Środek za 1 zł pokona ćmę bukszpanową. Posyp roślinę, larwy zlecą hurtem