Pieczona w rękawie szynka to świetna propozycja na świąteczny posiłek

szynka

Myślisz o wielkanocny i powoli szukasz ciekawych przepisów na pyszne potrawy? Doskonałym pomysłem jest przygotowanie szynki pieczonej w rękawie. Jeśli nie wiesz jak odpowiednio ją przyrządzić, jakich składników użyć do marynaty i ile czasu piec mięso, koniecznie przeczytaj ten artykuł.

REKLAMA

Jak upiec szynkę w rękawie?

Jednym z najważniejszych etapów przygotowania mięsa jest zrobienie najlepszej marynaty. Warto ją przyrządzić kilka lub nawet kilkanaście godzin przed obróbką cieplną mięsa. Dzięki temu nabierze ono niezwykłego aromatu i będzie soczyste. Marynatę można przygotować z oliwy bądź oleju. Nie może w niej zabraknąć ziół i przypraw m.in. pieprzu, czosnku, majeranku, soli, papryki, oregano, liści laurowych (najlepiej wybrać swoje ulubione przyprawy). Warto użyć także gotowych kompozycji przypraw do pieczeni. Jeżeli chcesz, aby sos był bardziej wyrafinowany, dolej do niego odrobinę whisky, czerwonego wina albo sosu sojowego. Mięso trzeba najpierw zagłębić w marynacie, a potem starannie nią natrzeć. Wstawić do lodówki na parę godzin, lecz najlepiej pozostawić je w sosie na całą dobę. Kiedy mięso przejdzie marynatą, a my chcemy je zaserwować, wyjmijmy je z chłodziarki i włóżmy do rękawa.

REKLAMA

Ile czasu zapiekać szynkę?

Mięso należy piec w piekarniku nagrzanym do 70-180℃ przez 1-1,5 godziny. Zbyt długi czas pieczenia, sprawi, że mięso będzie za suche.

Jakie gatunki mięs są idealne do pieczenia?

Potrawę zazwyczaj przygotowuje się z szynki wieprzowej, rzadziej wołowej. Renomą cieszy się też szynka z indyka, która polecana jest osobom będącym na diecie. Kapitalnie sprawdzi się również szynka z dzika albo z sarny. Wymagają one dłuższej obróbki termicznej.

REKLAMA

Bez wątpienia największym uznaniem cieszy się wśród smakoszy szynka pieczona w rękawie w sosie własnym. Trafnie komponuje się z kaszą, pieczonymi lub gotowanymi ziemniakami albo z kluskami śląskimi. Trochę bardziej wyszukana jest odsłona z pieczarkami albo grzybami (np. borowikami) bądź innymi warzywami.

Podziel się: