Pierogi najlepiej mrozić surowe czy ugotowane? Sprawdź!

pierogi
fot. Pixabay

Swojskie pierogi to wspaniały pomysł na obiad dla wszystkich domowników. Delikatne, sprężyste ciasto, rozpływający się w ustach farsz oraz dodatki, np. skwarki czy śmietana, to genialne połączenie. Podpowiadamy, jak i kiedy mrozić pierogi, jeśli ulepiliśmy ich za dużo.

REKLAMA

Bez względu na to, czy lubimy pierogi z wytrawnym nadzieniem (np. z mięsa) czy na słodko (np. z owocami i śmietaną), specjał powinniśmy zamrażać w jednakowy sposób. Dzięki temu zachowa smak i świeżość. Jeśli już je zrobiliśmy, możemy część z nich wrzucić na wrzątek, aby się ugotowały, a resztę schować do zamrażalnika. W formie mrożonek są tak samo smaczne i delikatne. Tylko w jakiej postaci je mrozić? Surowe czy już ugotowane?

Kiedy mrozić pierogi?

Część osób mrozi pierogi gotowane, inni blanszowane, a jeszcze inni surowe. Dziś zdradzimy wam najlepszą metodą na mrożenie kultowej potrawy, która się nie poskleja i będzie nadal sprężysta i pyszna. Ile czasu można przechowywać mrożonki?

REKLAMA

Pierogów nigdy nie gotuj przed mrożeniem

Pierogi mrozimy zawsze surowe. Nie powinniśmy ich mrozić po obróbce cieplnej, bo stracą walory smakowe, a samo ciasto zrobi się mniej elastyczne. Surowe pierogi posypujemy mąką i umieszczamy na tacy w taki sposób, aby się wzajemnie nie dotykały. Tackę wkładamy do zamrażarki na 2 godziny, potem wyjmujemy i pakujemy pierogi w specjalne woreczki z zamykaniem strunowym i raz jeszcze chowamy w zamrażarce. To łatwa i sprawdzona metoda na mrożenie specjału, która ochroni go przed sklejaniem i utratą smaku.

Jak długo trzymać pierogi w zamrażalniku? W jaki sposób gotować mrożone sztuki?

Pierogi w postaci surowej można składować w zamrażalce nawet do 3 miesięcy. Każdą sztukę przekładamy bezpośrednio do garnka z osolonym wrzątkiem i gotujemy przez ok. 3 minuty od chwili wydostania się na powierzchnię. Mrożone pierogi, które wcześniej nie zostały poddane żadnej obróbce termicznej, powinny się dłużej gotować (świeże gotujemy krócej). Jednak po wyjęciu pierogów z chłodu lepiej ich nie odmrażać, tylko od razu gotować. Rozmrożone mogą po prostu rozmięknąć i utracić sprężystość.

REKLAMA

Jeśli przepadasz za pierogami na słodko, przyrządź pierogi z jagodami. Jeśli natomiast wolisz bardziej wytrawne smaki, wypróbuj przepis na pierogi z kurkami albo pierogi z mięsem z rosołu.

Podziel się: