Pierogi wiodą prym w kuchni polskiej, jeśli bierzemy na tapet potrawy mączne. Na słodkie warianty z owocami przeważnie decydujemy się latem, w teraz – jesienią i zimą wolimy wersje wytrawne, które dobrze smakują i sycą na długo. Hitowe pierogi ruskie od siostry Anastazji możesz jeść o każdej porze roku. Ciasto zrobione według jej wskazówek nie ma sobie równych.
Ciasto na pierogi ruskie zrobione według przepisu siostry Anastazji jest sprężyste, a podczas wałkowania nie stawia oporu. Natomiast po ugotowaniu pierogi zachwycają smakiem. Są miękkie i delikatne. Chcąc uzyskać taki efekt, warto użyć do ciasta odpowiedniej mąki. Dla siostry Anastazji idealnym wyborem jest mąka typu 450-500, przesiana przez sitko. Powinna do niej dołączyć woda, najlepiej gorąca. Taka lepiej zadziała na ciasto i nada mu pożądanej sprężystości. Wrzątek się nie sprawdzi.
Kucharka uwzględnia w swojej recepturze jajko i oliwę z oliwek. Dzięki nim ciasto wychodzi miękkie i nie wysycha.
Pierogi ruskie wg przepisu s. Anastazji
Składniki:
Ciasto:
pół kg mąki pszennej (typ 450-500
2 łyżki oliwy
1 szklanka letniej wody (lub mniej/więcej)
1-2 jaja
pół łyżeczki soli
Farsz:
300 g twarogu
500 g ziemniaków
pieprz i sól
masło klarowane
1 cebula
Wykonanie:
Na farsz: obierz i ugotuj ziemniaki, a cebulę obierz, posiekaj i podsmaż na tłuszczu. Miękkie kartofle odcedź i ugnieć na gładką masę, a potem przełóż do niej twaróg i cebulę z patelni. Dopraw solą i pieprzem.
Przesiej mąkę. Dodaj do niej resztę produktów i zagniataj jednolite i sprężyste ciasto. Rozwałkuj je i wycinaj kółka np. szklanką. Na środku każdego z nich umieszczaj trochę farszu, złóż na pół i zlep krawędzie.
Ulepione pierogi gotuj etapami w osolonym wrzątku. W międzyczasie zamieszaj je drewnianą łyżką, aby nie przykleiły się do garnka. Wolno gotuj pod przykryciem, a gdy znajdą się na powierzchni, zdejmij pokrywkę i gotuj je przez 3 minuty. Potem wyjmij pierogi łyżką cedzakową i wykładaj na półmisek. Polej je rozpuszczonym masłem i podawaj, smacznego.