Ulubioną zupą wielu Polaków jest rosół. Esencjonalny bulion spożywany jest ze smakiem, ale często nie ma chętnych na gotowane mięso, a szkoda. Jest ono bardzo smaczne i nadaje się do przygotowania kilku smacznych dań. Na szczególną uwagę zasługują pierogi z mięsem po rosole. Doskonały przepis znajdziecie poniżej.
Mięso z rosołu jest lekkostrawne, a wyborny smak zawdzięcza warzywom i przyprawom, z którymi długo się gotowało. Aż szkoda nie stworzyć z niego jakiegoś przysmaku. Z mięsa po rosole można zrobić też pasztet albo farsz np. do krokietów, naleśników czy pierogów. Dzięki temu nic się nie zmarnuje, a nowe danie zostanie spożyte ze smakiem.
Pierogi z mięsem po rosole – przepis
Składniki:
na ciasto:
ok. 200 ml dobrze ciepłej wody
2 szklanki mąki pszennej
sól
1 łyżka masła
na farsz:
1 marchewka z rosołu
ok. 500 g gotowanego mięsa z rosołu
1 mała cebula
1 pietruszka z rosołu
2 łyżki oleju
pieprz
sól
majeranek
2 łyżki śmietany
Sposób przygotowania:
Mąkę przesyp na stolnicę, dodaj dużą szczyptę soli i roztopione masło. Powoli dolewaj ciepłą wodę i zacznij zagniatać ciasto – powinno być gładkie i elastyczne. Okryj je ściereczką. Mięso po rosole pozbawione chrząstek i kości pokrój na części, a potem przepuść przez maszynkę do mielenia – zmiel także pietruszkę i marchewkę. Jeśli nie masz maszynki, użyj malaksera. Obraną cebulę posiekaj w kostkę, a potem zeszklij na oleju. Przełóż ją do zmielonego mięsa, dodaj też śmietanę. Przemieszaj, dopraw pieprzem, solą i majerankiem.
Ciasto na pierogi podziel na części – każdą cienko rozwałkuj i wykrawaj okręgi. Na każdym z nich umieszczaj porcję nadzienia, zlep brzegi. Wrzucaj pierogi na osolony wrzątek i gotuj. Gdy wydostaną się na powierzchnię, gotuj je jeszcze ok. 2 minuty, a potem wyjmij. Podawaj okraszone cebulką podsmażoną z boczkiem lub zeszkloną na oleju.