W piątek do Sądu Okręgowego w Warszawie wpłynął pozew Reduty Dobrego Imienia przeciwko argentyńskiemu dziennikowi internetowemu Pagina12. Organizacja działająca na rzecz dobrego imienia Polski zarzuca centrolewicowemu medium dokonanie świadomej manipulacji historycznej.
18 grudnia 2017 roku Pagina12 w tekście pod tytułem „Znajome twarze”, dotyczącym zbrodni w Jedwabnem, do zilustrowania artykułu wykorzystała wykonane przez UB pośmiertne zdjęcie Żołnierzy Wyklętych.
Fotografia przedstawia żołnierzy z oddziału Mieczysława Dziemieszkiewicza „Roja” z patrolu „Tygrysa”, którzy zginęli 25 lutego 1950 roku. Na zdjęciu znajduje się Ildefons Żbikowski „Tygrys”, Józef Niski „Brzoza”, Henryk Niedziałkowski „Huragan” i Władysław Bukowski „Zapora”.
– Jest to pierwszy proces, w którym korzystamy z nowego prawa, jakie wynika z nowelizacji ustawy o IPN. Ustawa, która wczoraj weszła w życie, uprawnia organizacje zajmujące się obroną dobrego imienia Polski, czyli takie jak Reduta Dobrego Imienia, do występowania w sprawach sądowych jako powód – powiedziała w piątek Mira Wszelaka, prezes Reduty Dobrego Imienia.
Znowelizowana ustawa o IPN przewiduje, że każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do 3 lat.