PILNE! CBA do likwidacji. Siemoniak przedstawił szczegóły

fot. shareinfo.pl

Nowy rząd zlikwiduje Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA) – poinformował w poniedziałek Tomasz Siemoniak. „Jest przygotowany przez nas projekt likwidacji Centralnego Biura Antykorupcyjnego” – mówił minister-koordynator służb specjalnych. W miejsce CBA powstanie nowa służba, która ma otrzymać nazwę Centralnego Biura Zwalczania Korupcji.

REKLAMA

Centralnego Biura Antykorupcyjnego zdaniem rządu nie da się zreformować – pozostaje likwidacja. W poniedziałek, 22 kwietnia, minister-koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak poinformował, że gotowy jest już projekt likwidacji CBA. Powodem rozwiązania jednej z kluczowych agencji MSW ma być „mizerna skuteczność, upartyjnienie i działanie w interesie różnych ośrodków politycznych, a nie w interesie państwa”.

Zamiast CBA w ramach policji powstanie Centralne Biuro Zwalczania Korupcji, które przejmie schedę po agencji.

„Różne sprawy, w których gdy obiektem zainteresowania miał się stać ktoś reprezentujący ówczesną władzę, były zamiatane pod dywan, odsyłane” – podkreślił minister koordynator służb specjalnych.

REKLAMA

„Uznaliśmy, że walka z korupcją w państwie może i powinna być inaczej zorganizowana, że stworzymy nową instytucję w policji – Centralne Biuro Zwalczania Korupcji, oddając dużą część walki z korupcją właśnie policji” – przekazał Tomasz Siemoniak, cytowany przez „Gazeta.pl”.

„Ta struktura, która działa już od ponad dwóch dekad, pokazuje, że działając niezależnie od lokalnych uwarunkowań, skutecznie walczy z najpoważniejszymi przestępstwami. To jest model, który chcemy zastosować w organizacji CBZK” – zapowiedział minister.

Centralne Biuro Antykorupcyjne do likwidacji! Tomasz Siemoniak zapowiedział powstanie nowej służby w ramach polskiej policji

Siemoniak rozwiał także wątpliwości co do zwalczania korupcji na szczeblu krajowym. Tym ma się zająć Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Minister powołał się przy tym na zdolności ABW w tym zakresie, m.in. przy współpracy ze Służbą Kontrwywiadu Wojskowego w zakresie ochrony miliardowych kontraktów modernizacyjnych.

Ostatnim filarem krajowego systemu przeciwdziałania korupcji ma stać się Krajowa Administracja Skarbowa. KAS przejmie od CBA funkcję weryfikowania oświadczeń majątkowych, zobowiązanych do ich przedstawienia.

REKLAMA

Centralne Biuro Antykorupcyjne zostało powołane w 2006 roku z inicjatywy Prawa i Sprawiedliwości, które przed V kadencją Sejmu uwzględniło powstanie instytucji w swoim programie wyborczym. Według najnowszych danych (31 grudnia 2022) w CBA pracowało 1271 osób.

Podziel się: