PiS nie może się pogodzić z porażką w Senacie! Partia Kaczyńskiego domaga się ponownego przeliczenia głosów!

REKLAMA

Prawo i Sprawiedliwość złożyło wnioski do Sądu Najwyższego w ramach protestów wyborczych. Chodzi o ponowne przeliczenie głosów aż w sześciu okręgach w wyborach do Senatu. Jak przekazał PAP Krzysztof Sobolewski, szef komitetu wykonawczego PiS, chodzi o okręgi: nr 75 (Katowice), nr 100 (Koszalin), nr 12 (Grudziądz), nr 95 (Kalisz), nr 96 (Kalisz) i 92 (Konin). W okręgach, co do których partia rządząca ma wątpliwości, było dużo głosów nieważnych, a jednocześnie różnica między wynikami kandydatów opozycji a kandydatami PiS była niewielka.

W okręgu nr 75 do Senatu została wybrana wiceprezeska partii Wiosna Gabriela Morawska-Stanecka (KW SLD). Poparło ją 50,93 proc. głosujących. Jej kontrkandydat, senator minionej kadencji, Czesław Ryszka (PiS) otrzymał poparcie 49,07 proc. wyborców. Na Gabrielę Morawską-Stanecką głosowały 64 172 osoby, a na Czesława Ryszkę 61 823 wyborców.

REKLAMA

Z kolei w okręgu nr 100 senacki mandat zdobył poseł PO Stanisław Gawłowski, który startował z własnego komitetu. W okręgu obejmującym powiaty koszaliński, sławieński, szczecinecki i Koszalin, Gawłowski zdobył 44 956 głosów i uzyskał poparcie na poziomie 33,67 proc. O mandat senacki w okręgu nr 100 z Gawłowskim rywalizowało dwóch kandydatów. Krzysztof Nieckarz z PiS uzyskał 44 636 głosów (33,43 proc.). Drugim kontrkandydatem Gawłowskiego był lekarz Krzysztof Berezowski. Na niego zagłosowało 43 933 wyborców (32,90 proc.).

W Senacie dzięki tzw. paktowi senackiemu opozycji udało się zdobyć większość, czyli 51 mandatów. Pakt senacki to porozumienie, które zawarły latem ugrupowania opozycyjne: Koalicja Obywatelska (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni), Lewica (SLD, Lewica Razem, Wiosna) i PSL – Koalicja Polska (PSL i Kukiz’15). W ramach paktu senackiego w zdecydowanej większości okręgów opozycja wystawiła przeciwko PiS tylko jednego kandydata na senatora.

REKLAMA

PiS w wyborach zdobyło 48 mandatów w Senacie. Koalicja Obywatelska – 43 mandaty, PSL – trzy, a SLD – dwa. W Senacie zasiądą także startujący z własnych komitetów: obecna senator niezależna Lidia Staroń, prezydent Nowej Soli Wadim Tyszkiewicz, b. prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski oraz b. sekretarz generalny PO i b. wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski.

 

REKLAMA

Podziel się: