Donald Tusk, Ewa Kopacz, Jan Vincent Rostowski i Mateusz Szczurek. Tych polityków przewodniczący komisji śledczej ds. VAT Marcin Horała z PiS chce postawić przed Trybunałem Stanu. Wnioski takie znalazły się w projekcie raportu końcowego z prac komisji, który został przedstawiony w poniedziałek.
Trybunał Stanu dla Tuska. Wnioski z raportu #KomisjaVAT: Tusk, Kopacz, Rostowski i Szczurek powinni stanąć przed Trybunałem Stanu. Wniosek do sejmu o skierowanie wniosku wstępnego o pociągnięcie do odpowiedzialności konstytucyjnej. #MafiaVAT #VAT
— Kazimierz Smoliński (@KaziSmolinski) August 26, 2019
Stawiając taki wniosek, PiS chce wyeliminować byłego premiera i obecnego szefa Rady Europejskiej ze startu w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Partia Kaczyńskiego może jednak mieć problem z realizacją tej akcji, ponieważ wniosek o postawienie przed Trybunałem Stanu musi uzyskać akceptację 276 posłów. PiS ma tych posłów 240.
O tym, że zarzuty wobec Tuska czy Kopacz mają charakter polityczny świadczy bardzo słabe i ogólnikowe ich uzasadnienie.
Według Horały „Donald Tusk z całą pewnością powinien posiadać na temat nieszczelności systemu podatkowego oraz pogłębiającej się z roku na rok luki podatkowej (…). Donald Tusk jako szef rządu kierował do Sejmu projekty nowelizacji ustawy o VAT, które pod pozorem znoszenia zbędnych barier administracyjnych rozszczelniały system podatkowy, a następnie nie inicjował prac legislacyjnych nad środkami prawnymi, które w innych państwach Unii Europejskiej prowadziły do zahamowania przestępczości podatkowej”.
Poseł PiS zarzucił z kolei premier Ewie Kopacz, że reformy proponowane przez jej rząd „miały charakter jedynie fragmentaryczny, a nie systemowy i były wprowadzane w życie ze znacznym opóźnieniem”.
Obecnie rządzący wykorzystali już Ministerstwo Sprawiedliwości i telewizję publiczną, a teraz próbują wykorzystać Trybunał Stanu do walki z opozycją. Pan Przewodniczący Horała używa swojego stanowiska w Komisji jako kolejnego narzędzia do walki z opozycją przed wyborami.
— Ewa Kopacz (@EwaKopacz) August 26, 2019
Komisja śledcza ds. VAT została powołana w lipcu 2018 roku, aby zbadać i ocenić prawidłowość działań rządów PO-PSL związanych z zapewnieniem dochodów z VAT i akcyzy oraz ewentualne zaniedbania w tym zakresie. Komisja badała okres od grudnia 2007 r. do listopada 2015 r., pomijając – wbrew żądaniom opozycji – czas pierwszych rządów PiS, czyli lata 2005-2007.