Czy Prawo i Sprawiedliwość może zbankrutować? Partia nie kryje, że zmaga się obecnie z problemami finansowymi. Trwają m.in. negocjacje z bankiem w sprawie kredytu na 15 milionów złotych. Środki te pożyczono na pokrycie kosztów kampanii przed wyborami do parlamentu w 2023 roku. Spłata długu jest opóźniona ze względu na postępowanie PKW, która zadecyduje o ewentualnym pozbawieniu PiS aż 75 proc. subwencji partyjnej, ze względu na nieprawidłowości w sprawozdaniu finansowym. O bankructwie – mimo wszystko – nie ma mowy.
Prawo i Sprawiedliwość – jak się okazuje – jest zadłużony po uszy! Partia zaciągnęła w zeszłym roku pożyczkę opiewającą na 15 milionów złotych. Pieniądze zostały wydane na kampanię przed wyborami do Sejmu i Senatu, które odbyły się zeszłą jesienią. Ogromna inwestycja nie tylko nie zwróciła się – wszak PiS nie utrzymał władzy, ale może narobić partii wielkich problemów.
Termin spłaty wielomilionowego kredytu minął w lipcu, a w kasie partii wciąż nie ma pieniędzy z subwencji partyjnej. Co więcej, PKW podejmie niedługo decyzję, czy PiS-owi zostanie odebrana 75 proc. subwencji za nieprawidłowości w sprawozdaniu finansowym partii. Po przesunięciu ogłoszenia decyzji, ta ma zostać podjęta finalnie 29 sierpnia. Tymczasem kierownictwo partii Jarosława Kaczyńskiego negocjuje z wierzycielem.
„Jesteśmy w trakcie negocjacji z bankiem w kwestii przedłużenia terminu spłaty kredytu. Zakładam, że bank się na to zgodzi. Rozmowy trwają, problem dotyczy uzgodnienia warunków. I to tyle” – przekazał skarbnik PiS Henryk Kowalczyk w rozmowie z „Faktem”.
PKW odbierze subwencję PiS-owi? W Polsce partia polityczna i tak nie może zbankrutować
Dziennikarze programu „19:30” w Telewizji Polskiej ustalili nieoficjalnie, że PKW podejmie decyzję o odebraniu PiS-owi trzech czwartych subwencji partyjnej. Co w takim wypadku zamierza zrobić formacja, jeżeli negocjacje z bankiem także nie pójdą po ich myśli?
„Liczymy, że bank się zgodzi. Natomiast to, co robi PKW, jest skandaliczne” – mówi Kowalczyk.
Partia Jarosława Kaczyńskiego zamierza wystosowanie przeciwko PKW pozwów sądowych o odszkodowanie za opóźnienie wypłaty pieniędzy.
Pocieszeniem dla PiS może być tylko fakt, że zgodnie z polskim prawem partia polityczna nie może zbankrutować – jak np. przedsiębiorstwo. Brak środków może jednak znacznie ograniczyć działanie formacji.