
Osoby posiadające odbiorniki radiowe lub telewizyjne są zobligowane do płacenia abonamentu RTV, jednak nie wszyscy wiedzą, że mogą być z tego całkowicie zwolnieni. Istnieje spora grupa osób, która nie musi wnosić takiej opłaty.
Zwolenione z obowiązku płacenia abonamentu RTV są osoby powyżej 75. roku życia. Działa to na automatycznej zasadzie – nie trzeba składać żadnych wniosków ani także udawać się do placówki Poczty Polskiej. Przepis ten wynika z ustawy z dnia 23 lipca 2015 r. o zmianie ustawy o opłatach abonamentowych.
– Wyjątkiem są osoby, które ukończyły 75 lat i posiadają zarejestrowany odbiornik radiofoniczny i telewizyjny, które na mocy ustawy (…) z mocy prawa zostały zwolnione od opłat abonamentowych – wyjaśnia w komunikacie Poczta Polska.
Inni zwolnieni z opłaty
Wybrana grupa młodszych seniorów również jest zwolniona z opłaty. Należą do nich osoby, które ukończyły 60. lat, mają przyznane prawo do emerytury, natomiast ich świadczenie nie jest wyższe niż 50% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.
Poza powyższymi, w grupie zwolnionych z opłaty abonamentowej są także osoby całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji, z I grupą inwalidzką, niesłyszące, niewidome, pobierające rentę socjalną, otrzymujące świadczenie pielęgnacyjne czy zarejestrowane jako bezrobotne.