Po tym poznasz prawdziwe złoto. Wykonaj 1 szybki test w domu

złota biżuteria
fot. Pexels

Nikt z nas nie chciałby być oszukiwany i wydawać fortuny na coś, co jest niewiele warte. Niestety tak właśnie bywa z łańcuszkami, bransoletkami czy pierścionkami, które przypominają złoto. W tym artykule dowiesz się, jak zidentyfikować złotą biżuterię i czym ona różni się od tombaku. Dzięki tej wiedzy nie dasz się nabić w butelkę i dokonasz właściwego wyboru.

REKLAMA

Jak podrabia się złotą biżuterię?

Zazwyczaj fałszerze do produkcji „złotej” biżuterii używają tombaku. Nie jest to wartościowy surowiec – to stop cynku i miedzi. Wysoki poziom tej drugiej (około 80%) sprawia, że falsyfikaty mają złoty kolor i ładnie się błyszczą. Bystry jubiler rozpozna tombak bez problemu, ale my możemy mieć z tym kłopot. Dlatego warto wiedzieć, jak odróżnić imitację od oryginału. Istnieje kilka trików.

Po czym poznać prawdziwe złoto?

Jedną z najlepszych i najszybszych metod jest odszyfrowanie jego próby. Właściwa sygnatura jest grawerowana na złotej biżuterii w słabo dostrzegalnych miejscach. Im wyższa próba, tym więcej czystego metalu szlachetnego znajduje się w danym produkcie (dopełnienie stanowią tworzywa, zapewniające kosztownościom wytrzymałość).

REKLAMA

Symbolem 999 jest oznakowane najcenniejsze, 24-karatowe złoto (próba 0, zawartość kruszca – 99,9%). W naszym kraju najpowszechniejsza jest próba 3 (58,5% złota) oznaczana liczbą 585. Za słabą uchodzi próba 6, która zawiera tylko 33,3% metalu szlachetnego. Oznaczana jest ona symbolem 333. Pozostałe wyróżniki to ekwiwalenty innych prób. Do odszyfrowania próby z drobiazgów, może Ci się przydać lupa, bo grawer jest przeważnie maleńki.

Inne patenty na zidentyfikowanie złotej biżuterii

Jeżeli nie udało Ci się odnaleźć symbolu próby złota, to zapewne trzymasz w rękach atrapę. Aby mieć 100% pewność, zrób domowy test. Dzięki temu dowiesz się, ile Twoje błyskotki naprawdę są warte. Kolczyki, wisiorki czy bransoletki możesz poddać próbie na dwa sposoby.

REKLAMA

Pierwszy z nich polega na użyciu silnego magnesu. Złoto nie ma działania magnetycznego, więc gdy przybliżysz do niego magnes, to nic się nie stanie. Jeśli jednak Twoje ozdoby będą się przemieszczać, to oznacza, że nie są oryginalne i najprawdopodobniej zostały wykonane z tombaku.

Jeśli nie masz magnesu, to wypróbuj drugi trik z użyciem białego octu. Aby określić autentyczność pierścionków czy kolczyków, wystarczy nanieść na nie kilka kropli octu. Jeżeli ich barwa ulegnie zmianie, to masz do czynienia z falsyfikatem. Oryginalne złoto nie zmieni swojego koloru, bo nie reaguje z kwasem.

REKLAMA

Czytaj też: Sprytny i tani trik na wyczyszczenie klamki u drzwi. Sięgnij po produkt z kuchni

Podziel się: