Pociąg nuklearny Putina jedzie na Ukrainę! Analityk wyjaśnił, co to oznacza

fot. Wikimedia | CC BY-SA 2.5

Władimir Putin podpisał kilka dni temu dekret – poparty wynikami ustawionego referendum – o aneksji czterech obwodów na wschodniej Ukrainie. Tym samym Rosjanie uważają teraz te cztery regiony za integralną cześć Rosji. Doktryna tego kraju zakłada użycie broni atomowej w przypadku ataku na rosyjskie terytorium, a to – w oczach Kremla – mogą robić Ukraińcy, którzy usiłują odbić tereny, zagarnięte przez Rosję. W kraju Putina zauważono na dodatek bardzo niepokojący widok.

REKLAMA

W stronę granicy ukraińsko-rosyjskiej zmierza duży pociąg towarowy, należący do 12. głównego zarządu rosyjskiego MON – podały „The Times” i „Daily Mail”. Skład ten został nazwany „nuklearnym pociągiem”, bo jednostka, do której należy, zajmuje się konserwacją, przechowywaniem i dostarczaniem broni atomowej.

Pociąg był widziany 2 października w centralnej Rosji, poruszający się w kierunku zachodnim, w kierunku granicy z Ukrainą. Skład był wyładowany m.in. transporterami opancerzonymi BPM-97. To jednak nie duża liczba rosyjskiej broni konwencjonalnej, z którą Ukraińcy sobie świetnie radzą, wzbudziła obawy obserwatorów. Chodzi o fakt, że pociąg należy do 12. głównego zarządu rosyjskiego MON, który jest odpowiedzialny w Rosji za konserwację i przechowywanie broni atomowej, a także dostarczanie jej w określone miejsce.

REKLAMA

Pociąg nuklearny zmierza na Ukrainę. Czy Putin naprawdę zamierza wywołać wojnę atomową? Polski analityk uspokaja. Wymienił trzy możliwości

Wieść o wyjechaniu na tory „nuklearnego pociągu” wzbudziła obawy, że Putin rzeczywiście ma zamiar użyć broni atomowej. Polski analityk ds. bezpieczeństwa Konrad Muzyka z Rochan Consulting, na którego powołały się zagraniczne media, uspokaja jednak, że sam fakt transportu broni nie musi oznaczać najgorszego.

REKLAMA

„Czy to oznacza, że ​​nagrania pokazują przygotowania do wystrzelenia pocisku nuklearnego? Nie całkiem. Istnieją inne bardziej prawdopodobne wyjaśnienia. 1. Może to być forma zasygnalizowania Zachodowi, że Moskwa eskaluje konflikt. 2. Rosyjskie siły RVSN [Wojska Rakietowe Strategicznego Przeznaczenia – przyp. red.] zwykle intensywnie trenują jesienią. 3. Rosja może przeprowadzić w październiku ćwiczenie odstraszania strategicznego GROM, więc ten pociąg może oznaczać przygotowanie do tego ćwiczenia” – napisał Muzyka w poście na Twitterze.