Pociski balistyczne zainstalowane w stolicy kraju. Co się dzieje?

fot. Twitter | @arabnews

W czasie, kiedy we Wiedniu toczą się negocjacje z Iranem na temat wznowienia porozumienia nuklearnego z 2015 roku, w Teheranie rozstawiono wyrzutnie z pociskami balistycznymi o zasięgu 1000 km – poinformowało Arab News. Co ciekawe, mobilne wyrzutnie zainstalowano w miejscu publicznym, który wygląda na parking.

REKLAMA

Zaprezentowane rakiety są już znane, nie jest to więc pokaz nowego typu uzbrojenia. Tych samych pocisków Persowie mieli użyć do ostrzeliwania amerykańskich baz w Iraku. Według Arab News – rakiety zainstalowano w stolicy tuż po drugiej rocznicy śmierci Kasema Sulejmaniego. Sulejmani był wpływowym irańskim generałem, zabitym przez siły amerykańskie w 2020 roku.

Prezydent Iranu – Ebrahim Raisi – zapowiedział w poniedziałek, że Persowie pomszczą śmierć Sulejmaniego, jeżeli Donald Trump i Mike Pompeo nie poniosą odpowiedzialności za zlecenie ataku na kolumnę samochodów, w składzie której jechał samochód generała.

REKLAMA

Generał Kasem Sulejmani był szefe operacji zagranicznych irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej i dowódcą elitarnej jednostki Al-Kuds. Został zabity 3 stycznia 2020 roku na międzynarodowym lotnisku w stolicy Iraku – Bagdadzie, w wyniku amerykańskiego ataku rakietowego.

Iran chce podbić kosmos, czy „wysadzać w kosmos” swoich przeciwników?

Pod koniec grudnia 2021 roku Iran wystrzelił rakietę nośną z urządzeniami badawczymi. Nie dotarła ona jednak na orbitę, gdyż jej silniki nie były w stanie osiągnąć wymaganej prędkości.

REKLAMA

Teheran pręży muskuły, kiedy zachód negocjuje z Persami powrót do porozumienia nuklearnego z 2015 roku. Po jego podpisania miała miejsce odwilż w stosunkach pomiędzy Teheranem a resztą zachodnich stolic. Zagonienie stosunków niestety spowodowało przywrócenie sankcji.

REKLAMA

Stany Zjednoczone uważają, że irańska technologia umieszczania satelitów na orbicie może być przykrywką. Amerykanie twierdzą, że tak naprawdę Irańczycy pracują nad pociskami balistycznymi, zdolnymi przenosić głowice nuklearne. Nie do końca wiadomo czy Iran już ma, czy jeszcze nie.

Podziel się: