Co najbardziej kojarzy ci się ze świętami Wielkanocnymi? Pewnie pisanki. To stały atrybut świąt Zmartwychwstania Pańskiego, a samo jajko symbolizuje nowe życie. Powinno obowiązkowo znaleźć się na śniadaniu Wielkanocnym. Nie może go też zabraknąć w żurku, sałatkach i galaretkach. To nie tylko pyszny dodatek do dań, ale i piękna ozdoba. W tym roku podaj bliskim marmurkowe jajka. Będą spoglądać na nie z zachwytem.
Jajka można farbować przy pomocy profesjonalnych, jak i domowych pigmentów. W roli naturalnych farb świetnie sprawdzą się:
» kurkuma,
» kawa,
» łupiny czerwonej cebuli,
»herbata.
Kraszanki czasami dekoruje się woskiem lub nalepkami. Można też narysować na nich eleganckie wzorki.
Jak osiągnąć efekt marmurkowych jajek?
Na początku gotujemy jajka na twardo, a potem studzimy. Tłuczemy je w kilku miejscach za pomocą łyżki, aby na skorupce widoczne były szczeliny. Umieszczamy jajka w plastikowym pudełeczku. Następnie zagotowujemy wodę w sporej misce i zaparzamy w niej mocną czarną herbatę. Można użyć zarówno herbaty granulowanej, w saszetkach, jak i pozyskanej z fusów. Do naparu wlewamy sos sojowy ciemny (3 łyżki) i powstałą miksturą zalewamy potłuczone jajka. Gdy płyn się wystudzi, wkładamy pudełeczko do chłodziarki na kilkanaście godzin. Wyjmujemy jajka i obieramy ze skorupek. Efekt?
Na powierzchni białka ukaże się znamienny, marmurkowy szlaczek. Tak przygotowane jajka wszyscy zajadają z jeszcze większym apetytem. Można je podać z majonezem czy sosem chrzanowym. Ponieważ wcześniej długo przebywały w zalewie z sosem sojowym, nabiorą słonego smaku i będzie czuć w nich herbatę. Nie jest to wcale wada gotowej potrawy, wręcz przeciwnie. W takiej wersji smakują wyśmienicie.
Czytaj też: Święconkę możesz poświęcić sam, bez księdza. Oto, co musisz zrobić