ShareInfo.plPoradyPodlej drzewka takim płynem. Będą owocować z rozmachem

Podlej drzewka takim płynem. Będą owocować z rozmachem

nawożenie drzew owocowych
fot. screen Youtube / GrowVeg

Wiosną jabłonie, śliwy czy czereśnie prężnie się rozwijają. Zawiązują liście, pędy i kwiaty, z których po pewnym czasie wyrastają owoce. Właśnie w tym okresie potrzeby drzew rosną i chętnie przyjmą dodatkowe dostawy substancji pokarmowych. Zobacz, czym nawozić je w maju.

REKLAMA

Wiosenne nawożenie jest bardzo pomocne dla roślin. Ponieważ mają dostęp do minerałów, to mogą prawidłowo i w miarę szybko kształtować dorodne owoce. Najbardziej pożądane substancje mineralne dla drzewek w sadzie to:
• Wapń
• Azot
• Magnez
• Fosfor
• Bor
• Żelazo

Wyżej wymienione mikro- i makroelementy mają swój udział w rozwoju pędów, kwiatów i owoców. Dodatkowo warunkują odporność roślin na szkodniki i decydują o jakości owoców.

Wiosenne nawożenie sadu. Wykorzystaj naturalne nawozy

Naturalne strategie nawożenia są coraz popularniejsze wśród działkowców. Praktyki, jakie każdy doświadczony ogrodnik wykonuje wiosną przy swoich drzewach owocowych, to mulczowanie i nawożenie. Ten pierwszy zabieg polega na obkładaniu gleby dookoła pni ściółką – najlepiej biodegradowalną. Mulczem może być: kora drzew, słoma czy skoszona trawa. Podściółka będzie się stopniowo rozkładać i zaopatrzy roślinę w potrzebne minerały. Będzie też strażnikiem poziomu wilgotności (mulcz ogranicza parowanie wody z ziemi) i blokadą wstrzymującą rozwój niepożądanej roślinności typu mlecze, perz czy oset pnący.

Druga z ekologicznych metod pielęgnacji sadu to nawożenie. Odżywka będąca skarbnicą potasu, azotu, krzemionki i żelaza wzmocni drzewa owocowe, a one niebawem odpowiedzą bujnymi plonami.

REKLAMA

Odpowiednim surowcem do produkcji nawozu jest pokrzywa. Zerwij zioło i umieść w sporym wiadrze – wypełnij nim 1/2 pojemnika. Następnie wlej wodę (najlepiej opadową) w takiej ilości, by zakryć roślinę i odstaw nawóz na 14 dni. Zaczną zachodzić w nim procesy fermentacyjne. W okresie dojrzewania musisz każdego dnia go mieszać. Po upływie dwóch tygodni używaj specyfiku. Wcześniej jednak musisz go rozcieńczyć z wodą w ilości 1:10. Wylej mieszankę pod śliwy, grusze czy czereśnie, najlepiej pod koniec dnia. Za 2–3 tygodnie powtórz kurację.

Czytaj też: Wykonaj 1 zabieg w sadzie. W czereśni nie będzie robaka

REKLAMA
REKLAMA