Podlej ogórki tym produktem z lodówki. Niewiarygodne, co się stanie

ogórki
fot. Pixabay

Wydaje się, że uprawa ogórków to łatwizna, ale wcale tak nie jest – krótko mówiąc, rośliny są dość wymagające. Potrzebują wielu składników pokarmowych do właściwego rozwoju i wydania plonów. Właśnie z tego powodu warto dowiedzieć się, co najlepiej nadaje się do podlewania tych warzyw. Istnieje kilka metod, które bazują na 1 produkcie z kuchni.

REKLAMA

Dlaczego właściwe odżywianie ogórków ma tak duże znaczenie?

Ogórki to rośliny dosyć „zachłanne” i błyskawicznie odbierają glebie wszystkie substancje pokarmowe. Jeżeli nie dostaną kolejnych dawek nawozów, będą „pościć”. Aby temu zapobiec, najlepiej już na jesieni połączyć glebę pod ogórki z kompostem lub obornikiem. Jeśli zapomniałeś to zrobić, pozostaje Ci jedynie dobrze ją nawozić przed początkiem uprawy. Po pewnym czasie, gdy rośliny już się rozwijają, zaopatrz je w kolejne dawki minerałów i witamin. W tym celu możesz zastosować do podlewania roślin pewien napój z kuchni.

Czym podlewać ogórki, by zaopatrzyć je w potrzebne składniki?

Ogórki możesz podlewać mlekiem. Znajduje się w nim wapń, fosfor, selen, potas, a także witaminy z grupy B, więc z sukcesem zastąpi sklepowe nawozy pełne chemii. Równocześnie jest to produkt całkowicie naturalny i nie zaszkodzi uprawom. Odżywkę z nabiału dla ogórków możesz wykonać na kilka sposobów.

REKLAMA

Świeże mleko wymieszaj z wodą (w proporcji 1:10) i podlewaj warzywa co 3-4 tygodnie. W garnku podgrzej 2 l mleka i wsyp do niego po kilka łyżeczek cukru i granulowanych drożdży, odstaw wszystko na ok. 4 godziny, a później wlej 10 kropli jodu, zamieszaj. Używaj po dodaniu wody (proporcje 1:10) – na 1 krzaczek przeznacz ok. 1 l nawozu, stosuj go co 4 tygodnie.

Do 2 l mleka dodaj 15 ml amoniaku i 10 kropli jodu, a potem spryskaj roztworem ogórki podczas kwitnienia i wzrastania owoców.

REKLAMA

Do 2 l mleka wsyp 50 g mocznika, a gdy się rozpuści, wlej do mieszanki 10 kropli jodu. Wystarczy, że takim środkiem podlejesz warzywa jeden raz podczas całego cyklu wegetacyjnego. Zużyj ok. pół litra preparatu na 1 krzaczek.

Czytaj też: Banalnie prosty trik na wyhodowanie drzewka laurowego w domu

Udostępnij: