Jeśli chcesz, by hortensja była bujna latem, nie czekaj do tego czasu, tylko zacznij ją wspomagać już teraz. Roślinę już zapewne podciąłeś i pozbyłeś się starych pędów. Pora na wczesnowiosenne nawożenie gleby. Mimo że zima nie była zbyt sroga, to i tak warto odżywić ziemię, na której rosną krzaczki. Świetnie do tego celu nadaje się 2-składnikowy nawóz z kuchni. Podlej nim grunt, a latem będziesz podziwiać spektakularne efekty.
Jakie wymagania glebowe ma hortensja?
Roślina preferuje glebę o lekko kwaśnym lub kwaśnym odczynie (4,5-6,5 pH). Jeśli będzie za wysoki, wtedy sadzonka osłabnie, bo nie będzie w stanie przyswajać z podłoża minerałów. Jej liście zaczną odbarwiać się i żółknąć, a potem uschną i oblecą. Ponadto rozwój krzaczków zostanie zahamowany, a na kwitnienie nie masz co liczyć.
Odczyn pH gleby ulega modyfikacji w ciągu roku. Być może uratujesz całą sytuację, stosując domowy środek zakwaszający. Zaaplikuj go wprost do gleby już teraz, a za kilka miesięcy sobie podziękujesz.
Po sezonie zimowym ziemia, w której rozwijają się twoje hortensje, mogła zmienić odczyn na zasadowy, więc nie czekaj, aż rośliny zaczną marnieć, tylko podejmij kroki zapobiegawcze na dniach. Stopniowo podlewaj sadzonki miksturą na bazie octu i wody w proporcji 1:8. Pamiętaj, aby specyfik rozlewać na podłoże dookoła hortensji, a nie u jej rdzenia. Po niedługim czasie skontroluj pH ziemi, a w razie konieczności znów wdroż nawożenie. Octowej kuracji lepiej nie przeprowadzaj w przypadku młodych krzaczków, bo zniszczeniu mogą ulec ich korzenie.
Inne metody na zakwaszenie ziemi wokół hortensji
Raz na 7 dni możesz podać krzaczkom fusy po kawie. Najpierw odpad rozwodnij (na 1 szklankę odpadu powinno przypadać 10 l płynu), a potem podlej sadzonki. Polecana przez ogrodników jest też odżywka bananowa. Nawet nie musisz jej przyrządzać. Wystarczy, że zakopiesz pod glebą nieco rozdrobnioną skórkę od banana i gotowe. Staraj się kopać ostrożnie, aby nie naruszyć korzeni hortensji. Za kilka miesięcy krzaczki będą kwitły na bogato.