Podlewaj tym paprotkę. Odżyje i będzie rosła jak szalona

paprotka
fot. screen Youtube / Donna Joshi

Domowe paprocie to eleganckie rośliny, które znakomicie oczyszczają powietrze z toksyn. Często jednak poprzez nieodpowiednią pielęgnację chorują. Jak uratować paproć? Sprawdźcie, co zrobić, aby odżyła.

REKLAMA

Paprotki preferują stanowiska półcieniste, lecz nie cieniste. Z powodu braku słońca ich listki mogą żółknąć i opadać. Nie można stawiać ich tuż nad kaloryferem, najlepiej sprawdzą się szafki pokojowe oraz strefy nieopodal okna osłoniętego firanką. Lubią umiarkowaną temperaturę, a pokój, w którym się znajdują, powinien być często wietrzony. Roślina nie lubi suchego powietrza, więc warto ją zraszać letnim prysznicem lub umieścić w jej pobliżu nawilżacz powietrza.

Jak uratować paprotkę?

Jeśli twoja roślina usycha i chciałbyś ją uratować, zapoznaj się z poniższymi domowymi trikami.

Najczęstszym powodem gubienia liści i usychania gałązek jest nadmierne podlewanie rośliny, a także gorące i suche powietrze.
W przypadku przelanej paprotki przesadź ją do drugiej doniczki ze świeżym podłożem. Doglądaj kwiat i podlewaj go tylko wtedy, gdy wierzchnia powłoka gleby przeschnie.
Gdy natomiast roślina jest sucha, zraszaj jej liście wodą przy pomocy spryskiwacza albo rozważ przeniesienie jej w miejsce o wyższej wilgotności. Suche zakończenia liści przycinaj i usuwaj.

Czytaj także:  Wrzucam do bębna 2 sztuki. Pralka lśni jak nowa!

REKLAMA

Domowa odżywka do paprotek

Domową esencję do rośliny możesz wykonać ze skorupek po jajkach albo z torebek po herbacie. Odżywki wpłyną korzystnie na wygląd paprotki i pomogą jej się lepiej rozwijać.

Jak zrobić nawóz ze skorupek po jajkach?

Skorupki wrzuć do naczynia i zalej wrzątkiem, całość przykryj ściereczką i odłóż w ciemne miejsce na parę dni, potem wywar przecedź. Skorupki przesyp do doniczki z rośliną, a płynu używaj do podlewania. Za sprawą tej domowej odżywki bogatej w cenne minerały paprotka odżyje.

Jak zrobić nawóz z fusów po herbacie?

Jeszcze raz zaparz kilka zużytych saszetek po herbacie. Po ostudzeniu płynem możesz podlewać paprotkę. Fusy po herbacie umieść na tacy i wysusz. Potem wzbogacaj nimi podłoże w doniczce z rośliną. Możesz też zrobić z nich drenaż ułatwiający odpływ zbyt dużej ilości wody z doniczki. Ponadto fusy po herbacie sprawią, że paprotka będzie się ładnie błyszczeć, a jej barwa stanie jest wyrazistsza.

Czytaj także:  Wrzucam do bębna 2 sztuki. Pralka lśni jak nowa!

REKLAMA

Udostępnij:

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Google News.