fot. Pixabay

Stało się to, co nieuniknione. Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny podniosła wszystkie stopy procentowe. Tym razem o 50 pkt. bazowych. Stopa referencyjna Narodowego Banku Polskiego wzrosła do 2,75 procent. To najwyższy poziom od 2013 roku. Jest to także piąta podwyżka stóp procentowych z rzędu.

RPP zdecydowało o podwyżce wszystkich stóp procentowych o 50 pkt. bazowych. Decyzja Rady Polityki Pieniężnej wchodzi w życie 9 lutego. Jak poinformowała RPP – stopa referencyjna wzrośnie do poziomu 2,75 procent, stopa lombardowa do 3,75 procent, stopa depozytowa do 2,25 procent, stopa redyskonta weksli do 2,80 procent, a stopa dyskontowa do 2,85 procent.

Inflacja nie daje wyboru…

Cykl podwyżek stóp procentowych zaczął się już pod koniec ubiegłego roku. Po latach obniżania stóp do rekordowo niskich poziomów, znów wracamy do stanu po kryzysie z 2008 roku. Za każdym razem, kiedy inflacja daje się we znaki, podniesienie stóp procentowych jest nieuniknione, aby stan siły nabywczej pieniądza wrócił na właściwe tory.

W październiku 2021 roku RPP weszło w cykl podwyżek stóp. Od tamtego momentu główna stopa procentowa NBP wzrosła o 2,65 pkt. proc.

Ekonomiści Credit Agricole Bank Polska uważają, że inflacja w styczniu wyniesie 9,2%. Zdaniem Banku Pekao może być to aż 9,5%. Biorąc pod uwagę opinię innych specjalistów, rozstrzał szacunków waha się w granicach od 8,6% inflacji do nawet 10,5%.

O ile wzrosną raty kredytów?

Według głównego analityka HRE Investments Bartosza Turka raty kredytów – po ostatniej podwyżce stóp – mogą wzrosnąć orientacyjnie o kwoty od 61 do nawet 305 zł miesięcznie. Przyjmując, że mamy do spłacenia kredyt mieszkaniowy, zaciągnięty na 25 lat z marżą na poziomie 2,6%, orientacyjne (!), miesięczne raty kredytów wzrosną o następujące kwoty:

Kredyt na 200 tys. zł – 61 zł więcej. 

Na 300 tys. zł – 92 zł więcej. 

Przy kredycie na 500 tys. zł – 153 zł więcej.

Kredyt na milion zł – 305 zł więcej. 


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę