Polacy w milionach użytkują te aplikacje! Teraz przestrzega przed nimi amerykańskie Federalne Biuro Śledcze (FBI). Agenci zalecają pilnie zmienić ustawienia w kilku komunikatorach. Jeżeli korzystasz z WhatsApp, Messengera lub Signal, lepiej dowiedz się, o co chodzi, zanim będzie za późno! Zalecenia pochodzą z raportu FBI, który nagłośnił amerykański dwutygodnik biznesowy „Forbes”.
FBI ostrzega o wykryciu nowych luk bezpieczeństwa w popularnych komunikatorach mobilnych. Agenci twierdzą w raporcie, przytoczonym przez „Forbesa”, że domyślne ustawienia takich aplikacji, jak WhatsApp, Messenger, a nawet – uchodzący za silnie szyfrowany – Signal, mogą nie uchronić nas przed atakami cyberprzestępców.
Śledczy amerykańskiej agencji federalnej uważają, że wbudowane mechanizmy zabezpieczające dane nie zawsze działają zgodnie z oczekiwaniami – tak, jakbyśmy sobie życzyli. Szczególnie wrażliwe są dane przechowywane lokalnie, czyli na naszych urządzeniach. Nawet wówczas, gdy komunikator stosuje pełne szyfrowanie end-to-end – uważa FBI.
FBI ostrzega użytkowników komunikatorów internetowych. Aplikacje stają się niebezpieczną „okolicą”, po której trzeba umieć się poruszać
Na najnowsze doniesienia zareagował już Mircrosoft, który zapowiedział zmiany w swoim systemie Recall. Od teraz wrażliwe dane, jak hasła, dane identyfikacyjne czy numery kart kredytowych/debetowych, jeśli zostaną wykryte przez oprogramowanie, nie mają być nigdzie zapisywane.
Co z raportu FBI możemy wyciągnąć my, zwykli użytkownicy prostych w użytkowaniu, ale skomplikowanych w swoim działaniu aplikacji? Amerykańscy „federalni” polecają szczególną uwagę poświęcić regularnym zmianom haseł. Niezmieniane przez lata mogą w końcu wyciec – zwłaszcza, jeżeli używamy takich samych zabezpieczeń zarówno na wielkich platformach, jak i małych sklepach internetowych, które siłą rzeczy nie inwestują dużych środków w ochronę danych klientów. FBI zaleca stosowanie oprócz hasła weryfikacji dwuetapowej.
Z kolei eksperci Forbesa zauważają, że wielu użytkowników nadal wykorzystuje stare wersje komunikatorów internetowych. Aktualizacje oprogramowania mogą zawierać, np. łatki do systemu bezpieczeństwa aplikacji, w związku z czym ignorowanie ich może sprawić, że nasz urządzenia będą podatne na ataki hakerów. Problem niestety dotyczy praktycznie każdego, kto korzysta z Internetu.