Wydajemy w aptekach miliardy. Polacy wolą nie korzystać z porad lekarskich
fot. Pixabay

Ile przeciętny Polak wydaje na leki? W pierwszych czterech miesiącach polskie apteki przeżywały prawdziwy szturm. Od początku stycznia do końca kwietnia Polacy zostawili w aptekach ponad 15 miliardów złotych! Oznacza to, że przeciętny klient wydał w aptece 400 zł w ciągu czterech miesięcy. Co Polacy kupują w aptekach najczęściej?

Według agencji badawczej „PEX PharmaSequence” – w kwietniu Polacy wydali w aptekach o ponad 15% więcej, niż rok wcześniej. Największe zyski przypadały jednak na marzec. Tylko w tym miesiącu apteki zarobiły w sumie 4 miliardy złotych. Przeliczając to na przeciętnego polskiego klienta, każdy zostawił w marcu w aptece ponad 100 zł.

„Jesteśmy od wielu lat jednym z europejskich i nie tylko europejskich liderów, jeśli chodzi o spożycie m.in. leków bez recepty. Tu się nic w tej materii nie zmieniło” – przyznaje w rozmowie z „Wirtualną Polską” dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.

Jak wyliczyła agencja, na zyski aptek nie wpływa jedynie to, że Polacy kupują coraz więcej leków. Przychody napędza również inflacja. Średnia cena – jaką musieliśmy zapłacić za lek w kwietniu – wyniosła 25,20 zł. To wzrost o 2,2 proc. w porównaniu do marca oraz o 5,2 proc. w porównaniu do cen sprzed roku.

Polacy nie ufają lekarzom, czy szkoda im pieniędzy? Wolą leczyć się sami, niż umawiać wizyty

„WP abcZdrowie” oraz „Home Doctor” Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przeprowadziło kolejne badanie pt. „Pomyśl o sobie – sprawdzamy zdrowie Polaków w pandemii”. Wyniki pokazały, że Polacy znacznie częściej wolą „leczyć się sami”. Zamiast wizyty u lekarza preferują zakup leku lub suplementu diety bez recepty.

Jakie leki cieszą się największą popularnością w Polsce. To leki przeciwbólowe. Znaczny wzrost sprzedaży tego typu środków – na bazie ibuprofenu i paracetamolu – odnotowano w marcu. Może być to jednak statystyka sztucznie zawyżona, gdyż w tym okresie bardzo dużo tego typu leków było wysyłanych wraz z pomocą humanitarną na Ukrainę.

Drugim rodzajem produktów aptecznych, po który najczęściej sięgają Polacy są suplementy diety, najczęściej witaminy i minerały.

„Suplementy nie są lekami – o tym w dalszym ciągu, pomimo licznych kampanii, wiele osób nie wie. To jest produkt spożywczy specjalnego przeznaczenia. W dodatku często, zwłaszcza w przypadku suplementów kupowanych poza aptekami, mamy do czynienia z hochsztaplerstwem, nawet nie trzymają one składów na etykiecie” – podkreśla dr Michał Sutkowski.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę