Czy Polacy zbojkotują referendum? Jak odpowiedzą na pytania referendalne? Dzięki wczesnym sondażom możemy to przewidzieć! W październiku tego roku obok wyborów parlamentarnych odbędzie się także ogólnokrajowe referendum. Władza zapyta suwerena m.in. o kwestię strategicznych państwowych spółek, nielegalnych imigrantów i wiek emerytalny. Instytut Badań Pollster przeprowadził dla „Super Expressu” badanie, w którym zadał respondentom identyczne pytania jak te, przewidziane w referendum.
Już 15 października Polacy wybiorą nową władzę lub pozostawią obecną przy sterach państwa. Oprócz wyborów parlamentarnych w tym samym dniu będzie organizowane również ogólnopolskie referendum. W tej kwestii nie brakuje kontrowersji. Przeciwnicy rządu są zdania, że pytania są tak skonstruowane, aby większość odpowiedzi była zgodna z polityką rządu. Opozycja tym samym namawia do bojkotu październikowego referendum. Czy do niego dojdzie? Sondaż na to nie wskazuje.
Według sondażu Instytutu Badań Pollster dla „SE” w referendum ma zamiar wziąć udział 55 proc. badanych. Jeśli referendum rzeczywiście osiągnie taką frekwencję, będzie to drugi najlepszy wynik od czasu referendum ws. akcesji Polski do Unii Europejskiej. Wówczas głosowało 58,85 proc. wyborców.
Jak Polacy zagłosują w referendum? Sondaż Instytutu Badań Pollster dla „SE”
Na pytanie „czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki” aż 64 proc. badanych wybrało odpowiedź „NIE”. Na „TAK” było 6 proc. respondentów, a 30 proc. zadeklarowało, że nie zaznaczyłoby odpowiedzi w tym pytaniu.
Przy pytaniu „czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn” również 64 proc. respondentów było na „NIE”. Za podwyższeniem wieku emerytalnego opowiedziało się tylko 15 proc. badanych, a 21 proc. nie wybrałoby żadnej odpowiedzi. W tym pytaniu najmniejszy odsetek badanych zadeklarował brak odpowiedzi.
„Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?” – w przypadku tego pytania 65 proc. badanych jest na „NIE”. Za likwidacją muru na granicy z Białorusią jest 9 proc. respondentów, a zaznaczenia odpowiedzi odmówiło aż 26 proc. badanych.
Najwięcej głosów na „NIE” padło przy pytaniu „czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji, narzuconym przez biurokrację europejską?” – aż 67 proc. badanych jest przeciwnych takiemu rozwiązaniu. Za przyjęciem nielegalnych imigrantów opowiedziało się 10 proc. respondentów, a 23 proc. nie zaznaczyłoby żadnej odpowiedzi.