Polacy zarabiają coraz więcej! Tyle wyniosła średnie pensja w marcu

Średnia pensja w Polsce w marcu
fot. Pixabay

Czy Polacy rzeczywiście mogą w większości liczyć na taki przelew od szefa? Główny Urząd Statystyczny (GUS) ujawnił najnowszy, marcowy odczyt przeciętnego wynagrodzenia w Polsce. Tutaj dobra wiadomość – średnia pensja Polaków rośnie! Jest jednak pewien haczyk. Jak wiemy, to tylko średnia, a więc niewielu mieszkańców naszego kraju zobaczy na swoim koncie bankowym takie cyfry.

REKLAMA

Wynagrodzenia w Polsce rosną! Średnia pensja wyniosła w marcu aż 8 tys. 408 zł 79 gr brutto. Po potrąceniu składek i podatków to dokładnie 6 tys. 61 zł 91 gr. „na rękę” – czyli kwota, którą samodzielnie dysponujemy.

Dla większości Polaków kwota ta może wydawać się zaskakująca, bo… mało kto w naszym kraju tylko zarabia. Przypomnijmy jednak, że dane GUS są wyliczane na podstawie średniej – a nie np. bardziej miarodajnej mediany, czyli pensji najczęściej występującej w gospodarce. Należy także podkreślić, że Główny Urząd Statystyczny nie uwzględnia zarobków w małych firmach oraz pracowników na umowach cywilnoprawnych (umowach zlecenie).

Główny Urząd Statystyczny przedstawił najnowsze dane o wynagrodzeniach w Polsce. W marcu Polacy zarabiali średnio 6 tys. 61 zł 91 gr. „na rękę”

Dane GUS uwzględniają wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 9 osób – to oczywiście w oparciu o umowę o pracę.

REKLAMA

GUS podaje także statystykę za pierwszy kwartał 2024 roku. W czasie pierwszych trzech miesiącach Polacy zarabiali średnio 8 tys. 76 zł 79 gr brutto.

Rok do roku wynagrodzenie w marcu (przypomnijmy, tj. 8 tys. 408 zł 79 gr brutto) wzrosło o aż 12 procent! Pamiętajmy jednak, że w ostatnich latach mieliśmy do czynienia z wysoką inflacją. W stosunku do lutego b.r. wynagrodzenie wzrosło natomiast o 5,4 procent.

„Wzrost spowodowany był m.in. podwyżką wynagrodzeń, wypłatami nagród w tym nagród motywacyjnych, bonusów, premii rocznych, kwartalnych i świątecznych, nagród jubileuszowych, wypłat z tytułu przepracowanych godzin nadliczbowych, a także odpraw emerytalnych (które obok wynagrodzeń zasadniczych także zaliczane są do składników wynagrodzeń)” – pisze w komunikacie Główny Urząd Statystyczny.

REKLAMA

Podziel się: