Fot.Facebook.com/MinisterstwoObrony

Jak poinformował szef resortu obrony Mariusz Błaszczak – Polska zakupi w USA kolejne czołgi. Oprócz 250 sztuk wozów M1 Abrams w najnowszej wersji, na wyposażenie naszego wojska ma wejść także 116 używanych Abramsów. Umowa została już uzgodniona. Minister poinformował także, że cały czas toczą się rozmowy z Koreańczykami ws. czołgów K2 Czarna Pantera.

Z racji, że dostawy 250 sztuk najnowszych Abramsów przypadną na lata 2025-26, polski MON zdecydował o doposażeniu sił pancernych w krótszym terminie. Jak podaje „Polsat News” – Polska zakupi 116 używanych czołgów tego samego typu, które trafią na wyposażenie Sił Zbrojnych już w przyszłym roku. Amerykańskie wozy mają choć częściowo załatać lukę po przekazanych na Ukrainę 240 sztukach postsowieckich czołgów T-72.

W czwartek Mariusz Błaszczak ogłosił także doposażenie Wojska Polskiego od strony logistycznej. Nasz kraj zakupi 4 samoloty C130H Herkules. „Zwiększą one poziom dostępności operacyjnej floty transportowej Sił Powietrznych. Łącznie pozyskujemy pięć takich maszyn” – napisał na Twitterze szef resortu obrony.

Błaszczak: Filozofia naszej obrony to wzmocnienie polskiego wojska

„Rosja jest groźna, Ukraina walczy nie tylko o swoją wolność, ale także o naszą i całej Europy” –  podkreślił również w czwartek na antenie „Polsat News” Błaszczak. „Filozofia naszej obrony polega m.in. na wzmocnieniu polskiego wojska”.

Nie bez znaczenie jest także zakup przez Polskę wyrzutni rakiet HIMARS. Broń ta zdążyła już zasłynąć w wojnie na Ukrainie. Ukraińcy mają obecnie 4 takie wozy z perspektywą dostarczenia kolejnych 4 w tym miesiącu. Pomimo małej liczby, media donoszą, że tyły Rosjan wpadły w popłoch odkąd wyrzutnie są używane. Wysoce mobilne zestawy są zdolne razić rosyjskie składy amunicji i punkty dowodzenia daleko poza linią frontu – co skutecznie robią. Polska także zamówiła wyrzutnie HIMARS – jeszcze przed wybuchem wojny.

„To jest bardzo dobra broń. Jestem dumny z tego, że zamówiliśmy HIMARSy w 2019 r. Już na przełomie tego i przyszłego roku HIMARSy przyjdą na wyposażenia polskiego wojska” – powiedział minister Błaszczak. Dodał, że Polska pozyska 18 sztuk wyrzutni. W planach jest zakup SETEK kolejnych. W zeszłym miesiącu szef MON złożył zapytanie ofertowe ws. pozyskania 500 wyrzutni tego typu.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę