W ciągu najbliższych kilku miesięcy, na geograficznej mapie Polski może niebawem przybyć pięć nowych miast. Tak wynika z informacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, które rozpoczęło analizę wniosków dotyczących podziału administracyjnego.
Od 1 stycznia, MSWiA może nadać prawa miejskiego dwóm przedstawicielom województwa łódzkiego (Piątek i Lututów) i po jednym z województwa mazowieckiego (Czerwińsk nad Wisłą), świętokrzyskiego (Klimontów) i opolskiego (Skarbimierz-Osiedle). Każda z tych pięciu miejscowości w przeszłości posiadały prawa miejskie, jednak z uwagi na przeróżne okoliczności i wydarzenia historyczne, z biegiem czasu je utraciły.
Jeżeli plany Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji znajdą swoje potwierdzenie, będzie to kontynuacja działań z obecnego roku. Od 1 stycznia 2019 roku na mapie Polski pojawiło się 10 nowych miast, dzięki czemu łączna ich liczba wynosi obecnie 940.
Decyzje MSWiA działały również w drugą stronę. Na początku tego roku podjęto decyzję o zniesieniu gminy Ostrowice, leżącej w województwie zachodniopomorskim, która zostałą włączona do gmin Złocieniec i Drawsko Pomorskie. Podobna sytuacja niebawem może spotkać leżące w województwie śląskim Świętochłowice – jeśli zadłużenie drastycznie nie spadnie (a obecnie wynosi 100 milionów złotych) i jeśli plan naprawczy gminy nie przyniesie skutków, MSWiA może podjąć taką samą decyzję.
Sytuacja Świętochłowic jest jednak do uratowania. Aby uniknąć degradacji z mapy Polski, gmina musi między innymi zmniejszyć wydatki, zwiększyć ściągalność podatkó, a także zmiejszyć liczbę etatów.