Polska zmierza ku katastrofie! Emerytury poszybują w dół?

68 proc. Polek nie chce mieć dzieci. Tylko 32 proc. planuje potomstwo
fot. Unsplash

Programy „prorodzinne” rządu nie przyniosły efektów! Katastrofa demograficzna Polski nie tylko się nie oddaliła, ale wręcz się pogłębia. Badanie CBOS nie pozostawia złudzeń – dzieci będzie coraz mniej. Centrum Badań Opinii Społecznej zapytało Polki o ich plany w zakresie posiadania potomstwa. Tylko 32 proc. Polek w wieku 18-45 ma plany prokreacyjne w najbliższym czasie. Z drugiej strony – aż 68 proc. Polek w ogóle nie ma planów posiadania dziecka. Od 2017 roku odsetek tej drugiej grupy zwiększył się o 9 pkt. proc.

REKLAMA

W długiej perspektywie problemy demograficzne mogą przynieść bardzo złe skutki dla polskiej gospodarki, a jednocześnie dla samych Polaków. Zwiększająca się liczba osób przechodzących na emeryturę sprawia, iż coraz mniej osób uczestniczy w rynku pracy. Co więcej, coraz bardziej obciążony jest ZUS, na którego emerytury składają się pracujące dzieci i wnuki emerytów. W efekcie, emeryci nie tylko nie są zastępowani na rynku pracy, ale także zmniejsza się liczba osób, pracujących na ich emeryturę, co w przyszłości może wpłynąć na jej wysokość.

Polska jak „Titanic” zmierza ku demograficznej górze lodowej. Aż 68 proc. Polek nie chce mieć dzieci

„Polsat News” przytoczył badanie CBOS, które jasno pokazuje, że sytuacja pogarsza się. Przeprowadzony wśród dorosłych Polek w połowie 2022 roku sondaż wskazuje, że tylko 32 proc. z nich planuje posiadanie dzieci. Życie bez potomstwa deklaruje natomiast aż 68. proc. Polek – ani w bliższej, ani w dalszej perspektywie.

REKLAMA

W stosunku do analogicznego badania, przeprowadzonego przez CBOS w 2017 roku, grupa Polek, która nie planuje posiadania potomstwa zwiększyła się w ciągu 5 lat o zawrotne 9 pkt. proc. Badanie przeprowadzono wśród kobiet w wieku 18-45 lat. Jak przyznaje sam CBOS, zmiany demograficzne miały wpływ nawet na ostatnio wykonane badanie – wśród badanych zwiększył się odsetek starszych kobiet.

„Spadek ten można po części tłumaczyć zmianami demograficznymi, jakie nastąpiły w tym czasie. W stosunku do 2017 roku w analizowanej grupie relatywnie spadł odsetek kobiet młodszych, do 34. roku życia, a wzrósł starszych, w wieku 35–39 lat, a przede wszystkim tych w wieku 40–45 lat” – brzmi komunikat CBOS, przytoczony przez „Polsat News”.

REKLAMA

Podziel się: