
Pomidory pełne kwiatów to dobry znak. Jednak nie zawsze przeradzają się one w owoce. Aby tak mogło się stać, musi zostać spełnionych kilka warunków. Jeśli coś pójdzie nie tak, wtedy ogrodnicy nie mają co liczyć na duże zbiory. Co zrobić, żeby pomidory przestały grymasić i w końcu zaczęły się uginać pod ciężarem owoców? Sprawdź.
Brak owoców u pomidorów – przyczyny
Niedobór niektórych minerałów
Brak fosforu sprawi, że korzenie pomidorów będą wątłe, a na gałązkach pojawi się mniej kwiatów. Natomiast przez deficyt potasu owocowanie nie będzie zbyt szalone. Braki pokarmowe to dla rośliny spora męczarnia – kwiaty są zbyt słabe, by utrzymać się na pędzie i oblatują na ziemię, a owoców brakuje. Jeśli zaczniesz uzupełniać deficyty i grubo przesadzisz z azotem, to przekarmiona roślina odwdzięczy ci się tym samym.
Zacznie rosnąć energicznie i będzie wyglądać naprawdę dorodnie, ale o owocach nie masz co myśleć. Azot działa na krzaki jak aktywator wzrostu – dba przede wszystkim o korzenie, łodygi i liście, a w dużej ilości spowalnia kwitnienie i owocowanie. W tym wypadku przydałaby się pomidorom „dieta”. Jeszcze jeden czynnik, który może odpowiadać za brak owocowania, jest związany ze stresem roślinnym.
Czym jest stres roślinny i co go wywołuje?
Czynnikiem sprawczym jest głównie klimat. Pomidory nie lubią przemoczenia, suszy, silnego wiatru czy wahań temperatur. Również zabiegi pielęgnacyjne mogą wywołać u roślin duży stres, na przykład obrywanie liści, zwłaszcza sporej ilości naraz. Wtedy roślina nie decyduje się na rozpoczęcie owocowania, bo uznaje, że to nie jest dobry moment.
W lipcu jeszcze nie wszystko stracone. Możesz zwiększyć ilość plonów, jeśli zrobisz coś dla swojej plantacji. Jednak musisz się spieszyć. Jeśli krzak nie choruje, to zapewnij mu komfortowe warunki.
▷ Zapyl kwiaty samodzielnie – nic nie stracisz, a możesz znacznie zwiększyć plony.
▷ Przegłodź pomidory – im więcej fosforu potasu, a mniej azotu, tym lepiej.
▷ Pomidory w doniczkach osłoń przez ostrym słońcem.
Czytaj też: Umieść w ogrodzie. Mało znany trik na ślimaki. Czyni cuda