Poradnik dla właścicieli samochodów hybrydowych i elektrycznych: jak wygląda kwestia ubezpieczenia?

Poradnik dla właścicieli samochodów hybrydowych i elektrycznych
Źródło: pexels.com

Współczesne trendy motoryzacyjne prowadzą w kierunku coraz bardziej zrównoważonej i ekologicznej przyszłości. Samochody hybrydowe i elektryczne stają się coraz popularniejsze, stanowiąc atrakcyjną alternatywę dla pojazdów spalinowych. Jednak, wraz z tą nową erą pojazdów, pojawiają się również pewne pytania dotyczące ubezpieczenia. W artykule omówimy kluczowe kwestie związane z ubezpieczaniem samochodów hybrydowych i elektrycznych, aby właściciele tych pojazdów mogli podjąć świadome decyzje.

OC i AC – czym się różnią?

Jeśli chodzi o ubezpieczenia samochodowe OC różni się od pozostałych tym, że jest obowiązkowe. Chroni ono przede wszystkim poszkodowanego w wypadku lub kolizji – odszkodowanie wypłacane jest z OC sprawcy.

AC (autocasco) to ubezpieczenie dobrowolne, które chroni pojazd właściciela w razie szkód spowodowanych  np. w wyniku wypadku, kolizji zderzenia ze zwierzęciem, działania osób trzecich lub działania sił natury     (huragan, powódź). Może też obejmować ochroną kradzież samochodu.      Zakres i koszt AC zależy od tego, jaki rodzaj oferty wybierzesz. Podobnie jak w przypadku OC, AC może być zawarte zarówno dla samochodów spalinowych, jak i hybrydowych/elektrycznych. Warto rozważyć wybór ubezpieczenia AC, zwłaszcza jeśli posiadasz nowoczesny i drogi pojazd elektryczny, którego naprawa lub wymiana może być kosztowna.

Czy ubezpieczenie samochodu w Polsce jest obowiązkowe?

Tak, obowiązkowe ubezpieczenie OC jest wymagane dla każdego pojazdu zarejestrowanego w Polsce, bez względu na rodzaj napędu. Jest to podstawowe zabezpieczenie, które chroni przed potencjalnymi roszczeniami osób poszkodowanych w wyniku wypadku drogowego. Brak tego ubezpieczenia to z jednej strony możliwość otrzymania kary finansowej. Jednak znacznie poważniejsze będą konsekwencje, jeśli nie mając OC, spowodujesz wypadek. Wtedy      wszystkie koszty mogą być przerzucone na Ciebie. W przypadku      zniszczeń drogich samochodów czy uszczerbków na zdrowiu poszkodowanych mogą być to bardzo wysokie koszty.

Ubezpieczenie AC jest dobrowolne, jednak jeśli kupujesz samochód na raty, to bank może wymagać od kredytobiorcy wykupienia AC.

Czy warto mieć AC?

. Mimo że ubezpieczenie AC nie jest obowiązkowe, zdecydowanie warto je wykupić – bez względu na to, jak często jeździsz swoim pojazdem. Szkoda może bowiem wystąpić w najmniej oczekiwanym momencie. Dla niektórych właścicieli, zwłaszcza tych korzystających z nowoczesnych i kosztownych technologii w pojazdach elektrycznych, ubezpieczenie AC może stanowić cenny, dodatkowy element ochrony. Pamiętaj, że koszty ubezpieczenia AC mogą się różnić w zależności od modelu pojazdu, jego wartości rynkowej oraz innych czynników branych pod uwagę przez towarzystwo ubezpieczeniowe.

Jak wykupić ubezpieczenie w LINK?

W LINK4 dostępnych jest kilka metod zakupu ubezpieczenia, aby spełnić różne preferencje naszych klientów. Możesz wygodnie nabyć polisę online za pomocą dedykowanego kalkulatora OC/AC dostępnego na stronie internetowej. Wystarczy podać podstawowe informacje dotyczące pojazdu i swoje dane, aby poznać składkę ubezpieczeniową. Potem przechodząc w formularzu do kolejnego etapu, będziesz mógł dopełnić formalności związanych z wykupieniem polisy. Oblicz składkę OC w ten sposób o dowolnej porze dnia i nocy!

Alternatywnie, masz możliwość skorzystania z opcji telefonicznej, dzwoniąc pod numer 22 444 44 44, gdzie nasz zespół konsultantów udzieli Ci niezbędnych informacji i pomoże w procesie zakupu.

Jeśli wolisz osobiście porozmawiać, możesz umówić się na spotkanie z jednym z agentów współpracujących z LINK4. Dzięki naszej różnorodności opcji kontaktu zapewniamy wygodne sposoby na zakup polisy, dostosowane do indywidualnych preferencji każdego klienta.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Materiał powstał przy współpracy z LINK4.

Podziel się: