Na konwencji krajowej partii Porozumienie Jarosław Gowin przedstawił pierwsze propozycje programowe jego partii – niegdyś koalicjanta Zjednoczonej Prawicy. W programie znalazły się, m.in.: dobrowolny ZUS dla małych przedsiębiorstw, obniżkę VAT, powiązanie oprocentowania rat kredytów z oprocentowaniem lokat oraz radykalne zwiększenie dostępu do broni palnej – podaje „RMF 24”.
„Polska potrzebuje naszego głosu i naszego zaangażowania” – mówił Gowin, opisując główne propozycje programowe Porozumienia dotyczące gospodarki.
„Po pierwsze proponujemy radykalne obniżenie podatku VAT z 23 do 15 proc., a w przypadku VAT za energię, artykuły dziecięce, usługi – z 8 do 5 proc.” – wskazywał Gowin. Polityk dodał, że te stawki powinny obowiązywać jedynie przez kolejnych 5 lat. W kwestii VAT, Porozumienie postuluje także utrzymanie zerowej stawki tego podatku na żywność – aż do zbicia inflacji do poziomu celu inflacyjnego NBP (2,5-3,5 proc.)
Prezes Porozumienia uważa ponadto, że potrzebne są ulgi dla mikro i małych przedsiębiorców. Ułatwienie działalności umożliwiałoby uczynienie obowiązku płacenia składek ZUS dobrowolnym.
„Konieczne jest wprowadzenie dobrowolności ZUS. Niech przedsiębiorcy sami decydują o tym, co zrobić ze swoimi pieniędzmi” – podkreślił. „Po trzecie, zobowiązujemy się, że po odsunięciu PiS od władzy naprawimy to, co zepsuł Polski Ład, czyli przede wszystkim przywrócimy dla przedsiębiorców możliwość odpisu składki zdrowotnej od podatku”.
Jarosław Gowin odniósł się także do ciężkiej sytuacji kredytobiorców i równie niewesołej sytuacji w jakiej znaleźli się oszczędzający – których środki zjada inflacja. Lider Porozumienia zaproponował, aby powiązać oprocentowanie kredytów z oprocentowaniem lokat tak, aby oprocentowanie kredytów nie było większe od oprocentowania lokat o więcej, niż 3 pkt. procentowe.
Łatwiejszy dostęp do broni. Każdy będzie mógł mieć pistolet?
Wśród postulatów Gowina znalazła się także propozycja, aby cywilni posiadacze broni palnej – w tym myśliwi i strzelcy sportowi – zostali włączeni do systemu obronności kraju. Poza tym Porozumienie chce szeroko dostępnych szkoleń obsługi broni oraz szkoleń wojskowych dla chętnych. Najbardziej tajemniczym postulatem w tym zakresie jest „radykalne ułatwienie w dostępie do broni”. Niestety poza tym stwierdzeniem nie padły żadne dodatkowe szczegóły.
„Kolejny z naszych twardych postulatów to wpisanie przynależności Polski do NATO do polskiej konstytucji” – mówił szef Porozumienia.
Dodał także, że ewentualne wyjście z UE miałoby prawo się odbyć jedynie w przypadku przegłosowania takiej decyzji przez 2/3 głosów Sejmu oraz 2/3 głosów Senatu.