Świeży koperek pachnie wspaniale i jest zdrowy, więc warto go dodawać do potraw w celu poprawy ich smaku, aromatu i walorów odżywczych. Wiosna to najlepszy moment na wysiewanie nasion koperku w ogrodzie. Jego uprawa jest bardzo prosta, a plony – w miarę zadowalające. Aby były bez zarzutu, warto dopilnować czegoś jeszcze. Chodzi o odpowiednie sąsiedztwo dla rośliny – to właśnie ono znacząco wpłynie na smak, zapach i wygląd koperku. To obustronna korzyść. Warzywa, zioła czy inne gatunki roślin, które rosną niedaleko, też na tym zyskają. Co posadzić tuż przy koprze? Sprawdź!
Za wysiewanie kopru warto zabrać się w marcu/kwietniu, a wszystko zależy od warunków pogodowych. Przez całą wiosnę i lato możemy dosiewać roślinę, a kończymy to robić w sierpniu, a czasami jesienią, o ile zależy nam na tym, by nasiona spędziły zimę w glebie, a w następnym sezonie wcześnie zaczęły kiełkować.
Stanowisko pod wysiew kopru powinno być słoneczne, a ziemia – żyzna i przepuszczalna. Zioło zazwyczaj sieje się w rzędach co 15-30 cm na głębokość 1-2 cm (dość płytko). W pojedynczym dołku mają wylądować 2-3 ziarenka kopru. Istnieje też opcja wysiewu rzutowego, a wtedy trzeba zakryć nasiona odrobiną ziemi, a potem podlać wodą.
Najlepsze towarzystwo dla koperku
Mając dobrego sąsiada, można wiele zyskać. Tak jest w przypadku koperku. Służy mu obecność niektórych roślin i na odwrót – wielu gatunkom również odpowiada rosnący w pobliżu koper. Warto posadzić obok niego: czosnek, cebulę, buraki, sałatę, miętę, ogórki i fasolę.
Powyższe gatunki dobroczynnie wpływają na smak i aromat koperku, jak również mogą chronić go przed chorobami i szkodnikami. A czego lepiej nie sadzić w pobliżu kopru? Lubczyku, pietruszki, pasternaka, kolendry, a także selera naciowego i korzeniowego.