Posadź obok koperku. Wyrośnie dorodny jak nigdy

koperek
fot. Pexels / Pixabay

Świeży koperek pachnie wspaniale i jest zdrowy, więc warto go dodawać do potraw w celu poprawy ich smaku, aromatu i walorów odżywczych. Wiosna to najlepszy moment na wysiewanie nasion koperku w ogrodzie. Jego uprawa jest bardzo prosta, a plony – w miarę zadowalające. Aby były bez zarzutu, warto dopilnować czegoś jeszcze. Chodzi o odpowiednie sąsiedztwo dla rośliny – to właśnie ono znacząco wpłynie na smak, zapach i wygląd koperku. To obustronna korzyść. Warzywa, zioła czy inne gatunki roślin, które rosną niedaleko, też na tym zyskają. Co posadzić tuż przy koprze? Sprawdź!

REKLAMA

Za wysiewanie kopru warto zabrać się w marcu/kwietniu, a wszystko zależy od warunków pogodowych. Przez całą wiosnę i lato możemy dosiewać roślinę, a kończymy to robić w sierpniu, a czasami jesienią, o ile zależy nam na tym, by nasiona spędziły zimę w glebie, a w następnym sezonie wcześnie zaczęły kiełkować.

Stanowisko pod wysiew kopru powinno być słoneczne, a ziemia – żyzna i przepuszczalna. Zioło zazwyczaj sieje się w rzędach co 15-30 cm na głębokość 1-2 cm (dość płytko). W pojedynczym dołku mają wylądować 2-3 ziarenka kopru. Istnieje też opcja wysiewu rzutowego, a wtedy trzeba zakryć nasiona odrobiną ziemi, a potem podlać wodą.

REKLAMA

Najlepsze towarzystwo dla koperku

Mając dobrego sąsiada, można wiele zyskać. Tak jest w przypadku koperku. Służy mu obecność niektórych roślin i na odwrót – wielu gatunkom również odpowiada rosnący w pobliżu koper. Warto posadzić obok niego: czosnek, cebulę, buraki, sałatę, miętę, ogórki i fasolę.

Powyższe gatunki dobroczynnie wpływają na smak i aromat koperku, jak również mogą chronić go przed chorobami i szkodnikami. A czego lepiej nie sadzić w pobliżu kopru? Lubczyku, pietruszki, pasternaka, kolendry, a także selera naciowego i korzeniowego.

REKLAMA

Podziel się: