Posadź obok papryki, a obrodzi jak szalona. Szkodniki jej nie ruszą

papryka na krzaku
fot. screen Youtube / Toward Garden

Paprykę najlepiej sadzić na przełomie maja i czerwca, bo roślina preferuje ciepłą glebę i słońce. Tylko wtedy dobrze się przyjmie i rozwinie. Jeśli chcesz, by tegoroczne plony były wyjątkowo pomyślne, powinieneś sadzić krzaczek w dobrym sąsiedztwie. Wraz z niektórymi roślinami papryka będzie lepiej się rozrastać i skuteczniej odpędzać szkodniki. Warto wiedzieć, że są też takie rośliny, których absolutnie nie należy przy niej sadzić. Poniżej zdradzamy więcej szczegółów.

REKLAMA

Papryka nie lubi towarzystwa tych roślin. Lepiej ich unikać

Zanim dowiesz się, jakie rośliny wspomagają rozwój papryki, musisz poznać jej nieprzyjaciół. Obok papryki nigdy nie sadź moreli, truskawek, kopru włoskiego i niektórych rodzajów warzyw. Rośliny te mogą się obustronnie wykańczać. Oto powody.

Morela
Jest wrażliwa na wiele chorób, które mogą dotknąć także paprykę.

Truskawki
Sadzonki truskawek często atakują choroby grzybowe. Te w najgorszym wypadku osłabną i obumrą. Jeżeli ziemia została zakażona, paprykę tak samo dopadnie zaraza.

Koper włoski
Wytwarza allelopatyczne związki chemiczne, które działają jak trucizna na pobliskie rośliny. Koper rosnący obok papryki może wstrzymać jej rozwój.

REKLAMA

Zrezygnuj również z sadzenia dyni, cukinii, kartofli, selera blisko papryki.

Najlepsi towarzysze. Posadź obok papryki, a bierzesz 3x więcej owoców

Niektóre rośliny żyjące obok siebie działają jak magnez na zapylacze. Mogą być dla siebie cieniem. Dzielą się wzajemnie substancjami pokarmowymi i wspomagają swój rozwój. To naturalna kompatybilność, którą możemy sami tworzyć w swoim ogrodzie. Skoro jesteśmy w temacie papryki, to najwyższy czas, byś poznał jej najlepszych sąsiadów. Oto krótka lista:

• pomidor
• czosnek
• bazylia
• pietruszka
• sałata
• nagietek

Pamiętaj, że kluczowe znaczenie ma pielęgnacja i nawożenie krzaczków. Odpowiednie towarzystwo to sprawa drugorzędna.

REKLAMA

Czytaj też: Sieję tylko tę odmianę marchwi. Duża, słodka i nie kumuluje azotanów

Podziel się: