Poseł Piechota o zabraniu przez PiS pieniędzy niepełnosprawnym: To wielkie oszustwo!

REKLAMA

– Pan premier tu dziś dużo mówił, że polityka to obietnica, a obietnice są święte. Obiecywano pomoc osobom z niepełnosprawnością, a z tych pieniędzy będą finansowane zasiłki pogrzebowe. Tak wygląda święta obietnica w wykonaniu Prawa i Sprawiedliwości – mówił w nocy z wtorku na środę w Sejmie niepełnosprawny poseł Koalicji Obywatelskiej Sławomir Piechota. – To wielkie oszustwo – podsumował parlamentarzysta projekt ustawy posłów PiS, odbierający pieniądze osobom niepełnosprawnym i przeznaczający te środki na sfinansowanie 13. emerytur obiecanych przez PiS w kampanii wyborczej.

Piechota oświadczył, że „lista posłów, którzy podpisali się pod tym projektem, to będzie lista wstydu”. – Mam nadzieję, że wszyscy niepełnosprawni bardzo skrupulatnie będą tę listę czytać – podkreślił.

REKLAMA

Pod projektem podpisali się następujący posłowie PiS:

Waldemar Andzel, Barbara Bartuś, Jan Duda, Barbara Dziuk, Leszek Galemba, Zbigniew Girzyński, Kazimierz Gwiazdowski, Piotr Kaleta, Jerzy Małecki, Jerzy Materna,  Danuta  Nowicka, Piotr Uściński, Grzegorz Wojciechowski, Wojciech Zubowski, Urszula Rusecka, Adam Śnieżek, Piotr Polak.

REKLAMA

Poseł KO przypomniał, że podczas tworzenia – wywalczonego przez osoby niepełnosprawne podczas strajku okupacyjnego w Sejmie – Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych „ucinano wszelkie wątpliwości”.

– Któż przyzwoity mógłby odmówić wsparcia osobom niepełnosprawnym? – mówił poruszający się na wózku inwalidzkim poseł Piechota. – Ucinano wątpliwości, że wprowadzany jest nowy podatek. Ucinano wątpliwości, że na ten fundusz zabierane są pieniądze z Funduszu Pracy, bo przecież tyle jest potrzeb osób niepełnosprawnych. A teraz te pieniądze będą wydane na dodatkowe emerytury i zasiłki pogrzebowe – stwierdził oburzony poseł.

REKLAMA

Po burzliwej dyskusji głosami posłów PiS projekt trafił do sejmowej komisji finansów publicznych. Wcześniej opozycji nie udało się doprowadzić do odrzucenia ustawy w pierwszym czytaniu. Wniosek ten poparło 211 posłów, przeciwko było 227, jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Podziel się: