Potnij w paski i powieś w ogródku. Ptaki nie ruszą owoców

ptak i owoce
fot. screen Youtube / @user-dr5pe2yg5u / Pixabay

Ogrodnicy wcale nie mają łatwego życia. Czasami na horyzoncie pojawiają się szkodniki i ogołacają krzewy czy drzewka owocowe do zera. Nie tylko ślimaki czy insekty dają się im we znaki, ale także ptactwo, między innymi szpaki, drozdy czy kosy. Jeśli codziennie przylatują też na twoją posesję, prawdopodobnie mają powód – szukają jedzenia i u ciebie je znajdują. Jeśli chcesz zabezpieczyć swoje wiśnie, maliny czy borówkę przed fruwającymi głodomorami, koniecznie zastosuj łatwy i ekstra skuteczny trik z folią aluminiową.

REKLAMA

Folia aluminiowa poskromi ptactwo w ogrodzie

Zastosowanie folii przeciwko szkodnikom ma szereg korzyści. Metoda jest tania, prosta i każdy może z niej skorzystać. Ważne, że dobrze radzi sobie z ochroną upraw przed „złodziejami”.
No dobrze, ale jak materiał ten działa na sójki, szpaki, kosy czy drozdy? Wpływa na 2 kluczowe zmysły tych ptaków: słuch i wzrok.

Gdy wieje mocniejszy wiatr, folia aluminiowa zaczyna wydawać szelest. Tego dźwięku ptaki się boją i traktują go jako zagrożenie. Dodatkowo materiał pobłyskuje w kontakcie ze światłem, co bardzo niepokoi ptaki. Mieniące się refleksy utożsamiają z niebezpieczeństwem i szerokim łukiem omijają miejsca, gdzie są widoczne. Poza tym aluminium przeinacza nieco wygląd działki, a obce (nieznane) miejsca i elementy początkowo zniechęcają ptaki.

Jak odstraszyć ptaki folią aluminiową?

Fragment folii potnij na linie o długości około 20-30 cm, a potem uczep każdą z nich na gałązkach krzewu. Folia powinna się płynnie kręcić się na wietrze – jednocześnie szumiąc i połyskując.

REKLAMA

Możesz też folię rozmieścić na glebie dookoła roślin, co także zniechęci szkodniki do grabieży. Jeszcze inny patent polega na otuleniu nią gałęzi i pni roślin.

Folia aluminiowa – dlaczego warto ją mieć w ogrodzie?

Gadżet ten jest dostępny w każdym markecie, a opcja odstraszania nim ptaków jest bezpieczna, mało czasochłonna i ekonomiczna. Folia nie wyrządzi szpakom itd. żadnej krzywdy. Zastosowanie chemicznych odstraszaczy to katastrofa dla środowiska, a powyższy patent nie wiąże się z żadnym ryzykiem.