Potrzebne drzwi garażowe? Oto, w czym można wybierać

drzwi garażowe
fot. freepik.com

W kategorii produktów określanych jako bramy garażowe można znaleźć przynajmniej kilkanaście rodzajów drzwi. Różnią się od siebie konstrukcją, sposobem otwierania i wykonaniem, a to daje duże możliwości wyboru. Na jaki model warto więc postawić? Odpowiedź na to pytanie pozostaje ustalić samemu. W jej znalezieniu pomoże ten krótki poradnik.

Segmentowe i uchylne, czyli typy bram garażowych

Najważniejszą kwestią, którą trzeba wziąć pod uwagę przy zakupie drzwi do garażu, jest ich budowa. Przy wyborze modelu należy kierować się przede wszystkim ilością miejsca tak wewnątrz pomieszczenia, jak i przed wjazdem. W sprzedaży są bramy garażowe:

  • uchylne;
  • segmentowe;
  • roletowe.

Bramy garażowe uchylne

W najlepszej sytuacji są oczywiście osoby dysponujące dużą przestrzenią, które mogą wybrać dowolny model, w tym złożony z jednego płata materiału. Tego typu bramy garażowe doskonale utrzymują ciepło w środku, co jest zasługą właśnie jednolitej, pozbawionej szpar konstrukcji. Bramy garażowe uchylne po otwarciu zajmują jednak dużo miejsca przed wjazdem. Z tego powodu nie sprawdzą się w miejscach, w których drzwi mogłyby blokować chodnik lub zahaczać o gałęzie drzew.

Bramy garażowe segmentowe

Wszędzie tam, gdzie terenu brakuje, można zamontować model segmentowy. Jak wskazuje nazwa, taka brama zbudowana jest z połączonych ze sobą płatów materiału. Dzięki temu mogą się składać, a co za tym idzie, nie zajmują obszaru przed garażem. Trzeba jednak pamiętać, że po wprawieniu w ruch przesuwają się po prowadnicy, by ponownie się rozłożyć. Z tego powodu, w zależności od konstrukcji, drzwi będą potrzebowały miejsca pod sufitem lub przy ścianie.

Bramy garażowe roletowe

Jeśli garaż wychodzi wprost na chodnik lub jezdnię, a przy tym pomieszczenie jest zbyt wąskie na montaż bramy segmentowej, pozostaje instalacja drzwi rolowanych. Tego typu egzemplarze składają się z cienkich, podłużnych listw. Po wprawieniu w ruch całość nawijana jest na rolkę znajdującą się w niewielkiej kasecie zawieszonej nad wjazdem. Jej szerokość to nie więcej niż 30-40 cm, a to oznacza, że można ją zamocować niemal wszędzie. Zapewne dla niektórych osób wadą drzwi rolowanych będzie wygląd. W takich bramach walor praktyczny zdecydowanie góruje nad estetycznym.

Na pilot lub smartfonem, czyli metody otwierania bram garażowych

Drzwi segmentowe i rolowane to zawsze konstrukcje sterowane automatycznie. Bramy garażowe uchylne można otwierać również ręcznie. W każdym przypadku tę codzienną czynność warto sobie ułatwić. Producenci oferują takie rozwiązania jak:

  • piloty na fale radiowe lub podczerwień;
  • systemy smart home;
  • karty magnetyczne;
  • skanery odcisków palców.

Najwygodniejszym sposobem otwierania bram garażowych od lat pozostaje użycie smartfona. Aplikacja mobilna do kontroli sprzętów Internetu Rzeczy taka jak Hörmann BlueSecur daje możliwość sterowania bramą z dowolnego miejsca. Nie trzeba więc przebywać w pobliżu wjazdu, tak jak ma to miejsce w przypadku pozostałych technologii.

Czy inne rozwiązania jednak należy z góry skreślić? Nie, ponieważ są równie niezawodne i bezpieczne, co system smart home. W tym przypadku wybór zależy wyłącznie od własnych upodobań.

Drewno czy metal, czyli o wykonaniu bram garażowych

Bramy garażowe są nieustannie wystawione na działanie czynników atmosferycznych. Z tego powodu powinny być trwałe i cechować się dobrą izolacją termiczną. Duża przestrzeń, jaką zajmują, to z kolei powód, by przy wyborze drzwi kierować się także ich wyglądem. Jak połączyć wszystkie te właściwości? Na szczęście wszystkie oferowane przez producentów materiały spełniają takie warunki. Są nimi:

  • drewno;
  • metal;
  • tworzywa sztuczne.

Drewno to surowiec elegancki, a do tego odznaczający się wysokim poziomem izolacji cieplnej. Naturalny materiał źle jednak znosi wpływ czynników pogodowych takich jak deszcz i śnieg. Z tej przyczyny wymaga pielęgnacji, czyli pomalowania bramy dwa razy w roku (jesienią i wiosną) preparatem ochronnym.

Dużo odporniejsze na uszkodzenia spowodowane przez opady i inne zjawiska pogodowe są drzwi z aluminium, stali lub syntetyczne. Ich nie trzeba konserwować, ale nie oznacza to, że pod każdym względem są lepsze od modeli drewnianych. Metale i tworzywa sztuczne dużo gorzej radzą sobie z zatrzymywaniem ciepła w garażu, a co za tym idzie, warto go dodatkowo docieplić. Drewno to też jedyny materiał, który można bez większych problemów przyciąć, gdy okaże się, że brama jest nieco za duża.

Podziel się: