REKLAMA

Współprzewodnicząca AfD mówi o wyjściu Niemiec z Unii Europejskiej
fot. Olaf Kosinsky
Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 de

To byłoby niemałe zaskoczenie! Niemcy są bardzo często wręcz utożsamiani z Unią Europejską – niemal jak jedno ciało. I to Republika Federalna Niemiec miałaby opuścić Wspólnotę, naśladując Wielką Brytanię. Nad Łabą rośnie siła polityczna, która ma kompletnie inną wizję Niemiec niż ci, którzy dotychczas rządzili tym krajem. Współprzewodnicząca AfD Alice Weidel grozi, że jeśli w UE nie dojdzie do reform, których żądają, w Niemczech może odbyć się referendum ws. „Dexitu”.

REKLAMA

W Niemczech odbyły się niedawno protesty „przeciwko faszyzmowi” – a dokładniej przeciwko partii Alternatywa dla Niemiec (AfD), którego kierownictwo spotkało się w Poczdamie, aby omówić „plan reimigracji”. AfD na poważnie zastanawia się nad wysiedleniem z Niemiec imigrantów, którzy przez lata – także nielegalnie – napływali do kraju nad Łabą. Według „Deutsche Welle” – „reimigracja” ma dotyczyć nawet imigrantów z niemieckim obywatelstwem. Co ciekawe – część Niemców nie potępia tego pomysłu, a wręcz popiera AfD.

Według ostatnich sondaży Alternatywa dla Niemiec może liczyć na 22-24 proc. poparcia, co daje jej mocne drugie miejsce w Bundestagu. Co więcej, w niektórych landach AfD może nawet rządzić! Wobec pogorszenia się poziomu życia, a przede wszystkim poziomu bezpieczeństwa, w Niemczech, część Niemców skłania się ku prawicy.

REKLAMA

W Niemczech rośnie poparcie dla AfD. Prawicowa partia nie wyklucza… wyjścia Niemiec z Unii Europejskiej

A niemiecka prawica ma iście niekonwencjonalny pomysł na swój kraj. W rozmowie z „Financial Times” wiceprzewodnicząca AfD Alice Weidel zapowiedziała, że jej ugrupowanie będzie dążyć do reformy Unii Europejskiej. W przeciwnym razie są gotowi na podjęcie radykalnych kroków – nawet na opuszczenie Wspólnoty!

Weidel wprost mówi, że nie wyklucza pójścia w ślady Wielkiej Brytanii i Brexitu – tj. procesu odłączenia się Zjednoczonego Królestwa od UE. Dla Weidel to wręcz przykład do naśladowania. „To wzór dla Niemiec, że można podjąć taką suwerenną decyzję” – oceniła.

REKLAMA

Ale wbrew tym, którzy zarzucają im podobieństwo do NSDAP, Weidel odżegnuje się od dążenia do tego celu za wszelką cenę. Proponuje wyjście demokratyczne. „Moglibyśmy przeprowadzić referendum w sprawie ‘dexitu’ – wyjścia Niemiec z UE” – zaproponowała współszefowa AfD.

REKLAMA