Jajka są symbolem nowego życia i odrodzenia. Katolicy nie bez powodu ozdabiają je w czasie świąt Wielkanocnych, umieszczają w koszyczku i potem tradycyjnie niosą do poświęcenia. Niektórzy do barwienia jajek używają gotowych, sztucznych barwników, ale istnieją też naturalne sposoby nadania im pięknego i bardziej wyrazistego koloru.
Domowe barwienie jajek jest również doskonałym sposobem na wykorzystanie pozostałości produktów spożywczych, których zwyczajowo nie spożywamy. Poza tym jest też świetną frajdą dla całej rodziny, a zwłaszcza dla najmłodszych.
Naturalne barwniki
Chyba każdy słyszał o tym, że łupiny cebuli mają właściwości działanie barwiące. Oprócz nich takie działanie ma także marchewka, czerwona kapusta oraz szyszki olchowe. Jeżeli dysponujemy którymkolwiek z tych produktów, już możemy zabierać się za barwienie. Jeśli natomiast wykorzystamy ocet spirytusowy (dodamy trochę do gotujących się jajek), to skorupki nabiorą białej barwy.
Łupiny po cebuli wygotowane w wodzie zapewnią jajkom ładną żółtą barwę. Jeśli intensywność koloru będzie dostatecznie mocna, to jajka mogą uzyskać wprost pomarańczowy kolor. Żółte zabarwienie zapewni skorupkom także kora dzikiej jabłoni albo nasiona wrotyczu.
Innym naturalnym barwnikiem jajek jest sok buraczany. Dzięki niemu można uzyskać dwa odcienie. Jeśli sok z buraka będzie mocno skoncentrowany, to otrzymamy jajka czerwone. Natomiast gdy rozcieńczymy go wodą, to uzyskamy lekko różowe skorupki. Jajka w takim kolorze będą pięknie prezentować się z innymi produktami w koszyczku.
Ciemna malwa, łupiny orzecha i marchew
Jeśli ugotujemy jajka w wodzie z łupinami orzecha laskowego, to otrzymamy wywar o złotym zabarwieniu. Gdy nie mamy ich w zasięgu ręki, możemy użyć marchewki, która zapewni skorupkom pomarańczowy odcień. Dzięki płatkom ciemnej malwy wywar zabarwi się na fioletowo.
Dzięki naturalnym barwnikom, jajka zyskają najróżniejsze barwy:
-żółty: dzięki kurkumie
-niebieski: czerwona kapusta, borówka czarna
-brązowy: herbata, łupiny po cebuli bądź orzechach laskowych
-zielony: kurkuma, a potem czerwona kapusta
-czerwony: łuski czerwonej cebuli, sok buraczany, kwiaty hibiskusa, owoce czarnego bzu i kilka kropelek soku z cytryny
-pomarańczowy: dynia, marchewka
-zielony: szpinak, szczypior, pokrzywa
-czarny: kora dębu lub olchy, łupiny orzecha włoskiego
-brązowy: kawa
-biały: woda z dodatkiem octu
Aby nadać skorupkom daną barwę, wystarczy tylko ugotować jajka w wywarze odpowiedniego koloru. Skorupki mogą być też dwukolorowe. Aby je otrzymać zanurzymy jajka do połowy w dwóch osobnych wywarach danego koloru.