Pracujesz na śmieciówce? Rząd może ci zabrać nawet 30 proc. wynagrodzenia

Rząd zamierza jeszcze głębiej sięgnąć do naszych kieszeni, by pozyskać pieniądze na realizację obietnic wyborczych. W tym celu chce opodatkować umowy zlecenia. Straci na tym milion Polaków, którzy będą zarabiać znacznie mniej, nawet o 30 procent.

Planowane zmiany uderzą zwłaszcza w młodych pracujących, którzy często zatrudnieni są na umowę zlecenie. Jak informuje „Rzeczpospolita”, przedsiębiorcy zapłacą wyższe składki od wynagrodzeń tych osób, które pracują na co najmniej dwóch umowach zlecenia lub łączą pracę na zleceniu z etatem albo z działalnością gospodarczą.

Czytaj także:  Prezydent Duda: Panujemy nad pandemią koronawirusa

– Pracodawcy nie będą podnosili wynagrodzenia w umowie na zlecenie po to, żeby płacić podatek. Albo się podzielą z pracownikiem, czyli jedna i druga strona straci, albo wszystko zapłaci pracownik. Jeśli jest bardzo potrzebny, pracodawca będzie bardziej skłonny do rozmowy, jeśli nie, postawi pracownika pod ścianą – mówi o konsekwencjach rządowych planów ekonomista Waldemar Kuczyński.

Czytaj także:  „Platynowy plan” Trumpa: Ku-Klux-Klan i Antifa organizacjami terrorystycznymi

Płacenie wyższych składek, jak ujawnia „Rzeczpospolita”, może obowiązywać już od 1 stycznia 2021 roku. Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed zapewnia jednak, że konkretne decyzje nie zostały jeszcze podjęte.

– Rozmawiamy z partnerami społecznymi na temat różnych rozwiązań. To, w jakiej formie reforma wejdzie w życie i kiedy, zależy właśnie od dialogu ze związkami zawodowymi i organizacjami zrzeszającymi pracodawców – uspokaja Szwed.

Czytaj także:  Grodzki: Władza PiS ukrywa, że ludzie umierają, walcząc z koronawirusem

Komentarze

Nie przegap najciekawszych wiadomości! Obserwuj nas w Google News.

Jedna myśl na temat “Pracujesz na śmieciówce? Rząd może ci zabrać nawet 30 proc. wynagrodzenia

Komentarze są wyłączone.